موقعیت فعلی شما : خانه/فرهنگ و رسانه
205410
31 خرداد 1398
کتاب، محور برنامه‌های کانون در تابستان شد

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از آغاز برنامه‌های تابستانی کانون با محوریت کتاب خبر داد.

به گزارش کودک پرس ، محمدرضا زمردیان از آغاز ثبت‌نام دوره‌های تابستانی کانون در سراسر کشور به صورت هم‌زمان خبر داد و در تشریح برنامه‌های تابستانی این نهاد گفت: با توجه به رسالت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مبنی بر ارائه خدمات ارزان‌قیمت و با کیفیت به جامعه هدف و همچنین وضعیت اقتصادی کنونی جامعه، در جریان برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های تابستانی کانون به گونه‌ای تصمیم‌گیری شد تا با کیفیت‌ترین خدمات فرهنگی و هنری با ارزان‌ترین قیمت به مخاطبان ارائه شود.

زمردیان با بیان این مطلب تاکید کرد: بر اساس آنچه برای تابستان سال ۹۸ در نظر گرفته شده است، مراکز کانون در سراسر کشور برنامه‌های غنی‌سازی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان را در زمینه‌های مختلف فرهنگی، ادبی، هنری و علمی و با تاکید بر فعالیت‌های کتاب‌محور اجرایی خواهند کرد.

وی با بیان این‌که اعضای کانون که در کتابخانه‌های سراسر کشور کد عضویت دارند می‌توانند بخشی از این فعالیت‌ها را به صورت رایگان استفاده کنند، خاطرنشان کرد: در تابستان سال ۹۸ کارگاه‌های تخصصی همچون قصه‌گویی، عکاسی، انیمیشن، سینما و سرود با تاکید بر طرح درس‌هایی که در انجمن‌های مربوطه مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار گرفته، تدریس خواهد شد و بر این اساس این کارگاه ها منطبق با اصول و مهارت‌های هر حوزه، با حضور اساتید و چهره‌های درخشان استانی و کشوری برگزار می‌شوند.

فعالیت ویژه پیک امید کانون در تابستان

معاون فرهنگی کانون در ادامه از فعالیت ویژه «پیک امید» کانون در تابستان امسال خبر داد و گفت: یکی از اقدام‌های موثر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در طول یک سال گذشته، راه‌اندازی کاروان پیک امید به قصد ارائه خدمات فرهنگی به مناطق کم‌برخوردار کشور و همچنین کودکان آسیب‌دیده از حوادث طبیعی بود که خوشبختانه با کمک و حمایت بسیج کانون و همچنین فعالیت داوطلبانه تعداد زیادی از مربیان کانون از سراسر کشور، توانسته اقدام‌های قابل ملاحظه‌ای خصوصاً در حوزه خدمت‌رسانی فرهنگی به کودکان و نوجوانان سیل‌زده استان‌های گلستان، خوزستان و لرستان انجام دهد.

وی افزود: بر همین اساس نیروهای داوطلب کانون در قالب کاروان «پیک امید»، در تابستان پیش رو، به منظور ارائه خدمات فرهنگی با محوریت کتاب به مناطق کم‌برخوردار کشور راهی می‌شوند تا شعار برابری در دسترسی کودکان و نوجوانان به امکانات و خدمات فرهنگی را به سمت تحقق پیش ببرند.

معاون فرهنگی کانون همچنین از گشایش نمایشگاه عکس و نقاشی کودکان سیل‌زده استان‌های گلستان، خوزستان و لرستان در تهران و در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون طی روزهای ۲۶ خرداد تا ۱۰ تیر خبر داد و گفت: در جریان این نمایشگاه بیش از ۲۰۰ اثر برگزیده نقاشی و ۱۰۰ عکس از اقدام‌های پیک امید و کودکان سیل‌زده به معرض دید عموم گذاشته شده است.

آغاز اجرای طرح کارگاه‌های «مهارت‌های مثبت»

معاون فرهنگی کانون، در ادامه به برگزاری کارگاه‌های «مهارت مثبت» از مرداد امسال اشاره کرد و گفت: این کارگاه‌ها در دپارتمان مهارت‌های زندگی کانون طراحی شده و در آن تقویت مهارت‌هایی از قبیل «معنویت»، «شکرگذاری»، «خوش‌بینی»، «امید»، «شادی»، «روابط مثبت» و… در بین نوجوانان مدنظر خواهد بود. کارگاه‌هایی که نوجوانان با حضور در آن‌ها می‌توانند ضمن آموزش غیرمستقیم مهارت‌های زندگی، اوقات فراغت خود را به نحو موثری بگذرانند.

کتاب، محور برنامه‌های کانون در تابستان

محمدرضا زمردیان با تاکید بر نقش محوری کتاب در برنامه‌های تابستانی کانون در سراسر کشور از اجرای دومین پویش «فصل گرم کتاب» در ایام تابستان خبر داد و گفت: این پویش در سال گذشته با استقبال مخاطبان در سراسر کشور همراه شد و امسال با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تلاش شده با انسجام بیشتر، خدمات فرهنگی کتاب‌محور به صورت گسترده به مخاطبان ارائه شود.

وی افزود: بر اساس این پویش، اداره‌های کل استانی کانون، ایستگاه‌های فرهنگی خود را در فضاهای عمومی شهرو تفرجگاه‌ها برقرار خواهند کرد و برنامه‌های خود را بر پایه شعار «تمرین زندگی» و با استفاده از ابزارهای مختلف مورد توجه کودکان و نوجوانان اجرایی می‌کنند.

معاون فرهنگی کانون برگزاری برنامه «دو پنجره» را از دیگر اقدام‌های کانون پرورش فکری در فصل تابستان خواند و در توضیح آن یادآور شد: در این برنامه، نوجوانان یک کتاب از یک شاعر یا نویسنده را می‌خوانند و پس از آن، در برنامه‌ای منسجم، به نقد آن در حضور شاعر یا نویسنده کتاب می‌پردازند.

وی افزود: این برنامه سال‌هاست که در کانون اجرا می‌شود و خوشبختانه توانسته مخاطبان بسیاری را نیز جذب کند؛ به همین منظور در تابستان پیش‌رو نیز، «دو پنجره» با همان کیفیت سابق ادامه خواهد یافت.

مهرواره‌های تابستانی کانون در راه هستند

معاون فرهنگی کانون در ادامه از برگزاری مهرواره‌ها و جشنواره‌های مختلف در تابستان امسال در سراسر کشور خبر داد و با توضیح این‌که مهرواره‌ها حاصل برنامه‌های فرآیندی و هدفمند مراکز کانون هستند که به صورت استانی و کشوری در قالب جشن، ویژه‌برنامه و…، به صورت گروهی و غیررقابتی برگزار می‌شود، گفت: مهرواره «بازی‌های بومی و محلی» که اغلب مراکز سیار شهری و روستایی مجری آن هستند از جمله مهرواره‌هایی هستند که در تابستان امسال برگزار می‌شود؛ در این مهرواره بازی‌های بومی و محلی هر استان شناسایی و در مراکز کانون با مشارکت اعضا اجرا می‌شوند.

وی افزود: همچنین مهرواره «داستان آفرینش» با گردهمایی اعضای برگزیده انجمن‌های ادبی و تقدیر از چهره‌های برتر انجمن‌های ادبی در تابستان امسال برگزار خواهد شد.

زمردیان در پایان از آغاز فرآیند اجرایی بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در تابستان امسال خبر داد و گفت: ثبت‌نام و اجراهای کتابخانه‌ای شرکت‌کنندگان جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از میانه تابستان امسال در مراکز کانون آغاز خواهد شد و به این ترتیب شروع بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در این فصل خواهد بود. همچنین مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای خانواده‌ها آموزش قصه‌گویی با تاکید بر آثار تربیتی آن ها برگزار می‌کند.

منبع: کانون پرورش فکری

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین