موقعیت فعلی شما : خانه/اجتماعی و حوادث
205319
25 شهریور 1398
‌فقر عامل اصلی ترجیح کار بر کودکی!

مسئول جمع‌آوری کمک‌های مردمی مرکز آموزش کودکان کار و خیابان «خانه مهر» ‌با اشاره به پویش این سازمان مردم نهاد برای جمع‌آوری لوازم‌التحریر گفت: باید کاری شود تا کودکان کار در کنار حضورشان برای کار در خیابان، به حقوقشان همچون امنیت، بهداشت، بیمه و آموزش نیز دسترسی داشته باشند، چرا که حذف کودک کار و خیابان در اوضاع اقتصادی کنونی امکان‌پذیر نخواهد بود.

به گزارش کودک پرس ، حسن قنبری، با اشاره به «پویش هر دفتر یک داستان» گفت: مرکز آموزشی خانه مهر زیر نظر انجمن حامیان کودکان کار و خیابان در آق تپه مهرشهر به امر تعلیم و تربیت کودکان کار مشغول است که سال‌ها در این زمینه فعالیت می‌کند. امسال نیز در آستانه سال تحصیلی جدید تصمیم به جمع آوری کمک‌های مردمی برای کودکان کار در قالب «پویش هر دفتر یک داستان» گرفتیم. داستان ما با دیدن لبخند و چهره‌های معصوم کودکان کار و خیابان، کلاسی کوچک، چشمانی مشتاق و منتظر و وجدان‌هایی بیدارآغاز شد.

قنبری افزود: در مرکز مهرکودکان کار و خیابان علاوه بر تحصیل در پایه ابتدایی اول تا ششم در کلاس‌های دیگری نظیر کتابخوانی، داستان نویسی، نقاشی و زبان انگلیسی نیز شرکت کرده و آموزش‌های لازم را می‌بینند. کودکان کار و خیابان  بازمانده از تحصیل نیز در این مرکز به تحصیل می‌پردازند.

قنبری با اشاره به اقدامات پویش مهر اظهار کرد: از ابتدای محرم  امسال اقدام برای این پویش شروع شد و در این راه خیران و مردم زیادی مشارکت کردند که استقبال از این اقدام دراین مدت کوتاه بسیار بود.

 

وی ادامه داد: حدود ۱۶میلیون تومان برای خرید لوازم التحریر، کیف و کفش و لباس فرم مدرسه ‌برای ۱۲۰ کودک کار این مرکز جمع شده و این کمک‌ها همچنان ادامه دارد.

قنبری با تاکید بر ضرورت فعالیت رسانه‌ها برای فرهنگسازی گام برداشتن در امور خیرگفت: امور خیریه با مشارکت فعالانه و حضور مردم زنده و پویا است. باید با هدف برقرای عدالت در جامعه و کمک به کودکان کار اصحاب رسانه در این امر یاریگر خیران و علاقمندان به امور خیریه باشند. ما از کمک مردم و نظرات آن‌ها برای بهبود خدمات‌رسانی استقبال می‌کنیم و در این میان رسانه‌ها هم باید فعال‌تر باشند.

 

وی گفت: کودکان کار، قربانی شرایطی هستند که منجر به گسترش این پدیده شده است از جمله خانواده بی‌سامان یا معتاد و نبود نظام فراگیر تأمین اجتماعی که باعث شده تا آنها کودکی را تجربه نکند.

وی تأکید کرد: تا وقتی عواملی که باعث ‌شوند کودکان، کار را بر مدرسه و خانه ترجیح دهند وجود دارد، که  بخش عمده آن به دلیل فقر است، این معضل حل نمی‌شود و به شکل‌های مختلف کودکان کار و خیابانی خواهیم داشت.

وی تأکید کرد: باید کاری شود تا کودکان کار در کنار حضورشان برای کار در خیابان، به حقوقشان همچون امنیت، بهداشت، بیمه و آموزش نیز دسترسی داشته باشند، چرا که حذف کودک کار و خیابان در اوضاع اقتصادی کنونی امکانپذیر نخواهد بود.

 

مسئول جمع آوری کمک‌های مردمی مرکز آموزش کودکان کار«خانه مهر» ادامه داد: برای اهدای این هدایا به کودکان کار چهارشنبه ۲۸ شهریور ۹۸ در خانه مهر مراسمی با حضور خیران،جمعی از بازیگران و اصحاب رسانه و دیگر علاقمندان به امور خیریه در این مکان از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ برگزار می شود.

 

 

 

منبع: ایسنا

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین