چه مواد غذایی در دوران بارداری باید محدود شوند؟

در دوران بارداری،مصرف یک سری مواد غذایی باید محدود شود از جمله: ماهیهای چرب (آلودگی با جیوه)،تن، کوسه،غذاهای حاوی مقدار زیاد مواد نگهدارنده ،سوسیس و کالباس،کنسروها،دم‌کرده‌های گیاهی (جوشانده‌ها) و نوشابه‌های گازدار.

به گزارش کودک پرس    مصرف مکمل قوی ویتامین A،مکملهای تغذیه‌ای “ناشناخته”،گرفتن رژیم لاغری،غذاهای آلرژن/ناسازگار،مصرف زیاد نمک/غذاهای شور،دریافت زیاد کافئین (قهوه، شکلات)و مصرف قرصهای کاهنده قندخون ممنوع است.

 

رژیم غذایی مناسب برای دوران بارداری:
تغذیه مادر باردار در دوران بارداری باید متعادل بوده و از کم خوری و پرخوری پرهیز کند.

مقدار مناسب مایعات ۸- ۶ لیوان است.تاکید می شود که وعده صبحانه کامل باشد تا از افت قند خون که اغلب در دوران بارداری ایجاد می شود جلوگیری گردد.بهترین نوشیدنیها در این دوران عبارتند از آب و آبمیوه تازه .

بهتر است شیر کم چربی و پنیر کم نمکمصرف شده و از کشک نیز در انواع آش ها و غذاهای دیگر استفاده شود.

انواع مغزها منابع خوبی از پروتئین و روی هستند و می توان به عنوان میان وعده از نوع خام آنها که نمک کمتری دارد استفاده کرد.

از ماهی حداقل ۲ بار در هفته استفاده کنند زیرا ماهی در تکامل سیستم عصبی و افزایش قوای ذهنی جنین بسیار مؤثر است.

مادران باردار باید به طور مرتب برای اندازه گیری وزن به واحدهای بهداشتی مراجعه کنند.

مادر باید در اواخر دوران بارداری استراحت کافی داشته و از کارهای سخت بدنی بپرهیزد. استفاده از دارو بدون تجویز پزشک در دوران بارداری زیان آور و خطرناک است.

مادرانی که در دوران بارداری به اندازه کافی وزن اضافه نکرده اند می توانند از غذاهای نشاسته ای و چربیها، بیشتر استفاده کنند.

در بارداری قبل از خواب باید یک وعده غذایی کربوهیدراته خورده شود تا از بروز کتونوری در  جلوگیری شود.

 

 

منبع:    مهدپرتال