سینمای کودک ایران اثر قابل عرضه به دنیا ندارد

نویسنده و تهیه کننده برنامه‌های کودک با بیان اینکه سال‌هاست که اثر شاخصی در حوزه سینمای کودم و نوجوان دیده نشده است، گفت: تمرکززدایی از تهران و اکران فیلم‌های جشنواره کودک و نوجوان در استان‌ها اقدام بسیار خوبی است اما باید سیاست توسعه سینماهای باکیفیت در استان‌ها با جدیت دنبال شود.

به گزارش کودک پرس ، مهدی نیک‌روش در گفت وگو با خبرنگاران در حاشیه سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان در قم، در رابطه با جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان اظهار کرد: اهمیت داده شدن به فیلم‌های کودک و نوجوان و تعریف کردن یک جشنواره مستقل برای فیلم‌های این حوزه جای خوشحالی دارد اما سینمای کودک و نوجوان در ایران فقیر است و جای دلسوزی دارد.

این تهیه کننده برنامه‌های کودک با بیان اینکه فیلم‌های کودک و نوجوان منحصراً در دو گروه تجربی و یا کاملاً تجاری دسته بندی می‌شوند، افزود: یا فیلم‌هایی را می‌بینیم که از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و یا نهادهای دیگر حمایت شده‌اند و فیلم دارای ریتم کند و روند تجربی است و یا اینکه فیلم کاملاً خاصیت تجاری دارد و سالی چند فیلم از زیرچرخ فیلمسازی کارگردان بیرون می‌آید و هیچ انگیزه ای به جز فروش با استفاده از سلبریتی هایی که کودکان می‌پسندند، ندارد.

به گفته وی برای سینمای کودک و نوجوان باید تأسف خورد چراکه خیلی وقت است منتظر هستیم کار شاخصی در این حوزه ببینیم که قابلیت معرفی در دنیا را داشته باشد اما نداریم، در حوزه بزرگسال چنین کارهای قابل عرضه ای وجود دارد اما در حوزه کودکان امروز چنین چیزی وجود ندارد.

نیک‌روش، فعالیت فیلمسازان این حوزه را شاخص ارزیابی نکرده و معتقد است امروز بیشتر کسانی که می‌خواهند خود را به سینمای نادری و کیارستمی وصل کنند فقط می‌خواهند تجربه کنند و هدف والایی برای رساندن پیامی ندارند و به دنبال رزومه سازی برای فعالیت در حوزه بزرگسال هستند.

 

این نویسنده و کارگردان در رابطه با اکران فیلم‌های جشنواره کودک و نوجوان در شهرستان‌ها نیز افزود: خروج جشنواره از تهران از این نظر که تمرکززدایی می‌شود بسیار خوب است چرا که همواره همه امکانات در تهران بوده است و عدالتی در توزیع این امکانات وجود نداشته اما کیفیت سالن‌ها در بعضی شهرستان‌ها به اندازه تهران نیست و از این نظر می‌طلبد که توسعه سینماهای باکیفیت در استان‌ها با جدیت دنبال شود.

 

 

 

منبع: فارس