جشنواره خوارزمی به دنبال تغییر آموزش از حافظه محوری به مهارت محوری است

مسوول دبیرخانه کشوری جشنواره نوجوان خوارزمی گفت: این جشنواره به دنبال تحقق دادن به اهداف سند تحول بنیادین در تغییر آموزش‌ها از حافظه محوری به مهارت و پژوهش محوری است.

به گزارش کودک پرس ، محمد رضا ناظم زاده زمینه‌سازی برای شناخت استعدادها، توانمندی‌ها، و علاقه های دانش‌آموزان را از دیگر اهداف این جشنواره برشمرد و افزود:. جشنواره نوجوان خوارزمی زمینه ساز انتخاب آگاهانه دانش آموز در بحث انتخاب رشته های تحصیلی و شغل است و برای همین به عنوان یکی از برنامه های اولویت دار وزارت آموزش و پرورش در دستور کار قرار گرفته  است.

وی  بیان داشت: براساس بررسی های صورت گرفته برگزاری چهار ساله این جشنواره در کشور تاثیر بسیار زیادی در هدایت درست دانش آموزان به سمت مهارت و پژوهش داشته است.

وی با اشاره به برگزاری پنجمین دوره جشنواره کشوری خوارزمی در اصفهان تصریح کرد : این جشنواره به مدت سه روز از ۳۱ مرداد تا دوم شهریور امسال با حضور ۳۵۲ دانش آموزی که از مرحله استانی به مرحله کشوری راه یافته اند در  دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان) برگزار می شود.

مسوول دبیرخانه کشوری جشنواره نوجوان خوارزمی ادامه داد : در این جشنواره دانش آموزان مقطع متوسطه اول در ۶ محور شامل بازارچه کسب و کار، دست‌سازه، پژوهش، ادبیات، زبان انگلیسی و آزمایشگاه به رقابت می پردازند.

وی با اشاره به حضور تیم های منتخب از تمایم استان های کشور در قالب دو گروه دختران و پسران در این جشنواره گفت: داوران حاضر در جشنواره به ارزیابی آخرین ایده‌ها و اندیشه‌های تیم‌های منتخب دانش‌آموزی می‌پردازد.

ناظم زاده اضافه کرد: در حاشیه این جشنواره گردهمایی معاونان آموزش متوسطه استان های سراسر کشور نیز برگزار می شود.

وی حضور دانش آموزان در کارگاه های آموزش بازارچه های کسب و کار که رویکرد جدید این دوره از جشنواره است را از دیگر برنامه های جانبی این رویداد مهم فرهنگی و علمی برشمرد.

این مسوول خاطرنشان کرد: در روز پایانی جشنواره همایش تجلیل از دانش آموزان راه یافته به مرحله کشوری با حضور مهمانان و مسوولان استانی و کشوری برگزار می شود.

 

وی، جایگاه اصفهان را در تمامی دوره های جشنواره بسیار مطلوب عنوان کرد و گفت: در این دوره از جشنواره نیز رقابت بین بهترین تیم های حاضر از سراسر کشور برای کسب جایگاه های اول تا سوم صورت می گیرد.

 

 

 

 

منبع: ایرنا