چهارمین جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان برگزار می‌شود

مدیر امور کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از برگزاری چهارمین دوره «جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» خبر داد.

به گزارش کودک‌پرس ، ایمان کرد مدیر امور کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از برگزاری چهارمین دوره «جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» خبر داد و گفت: مدیریت امور کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران کارگاه تسهیل‌گران چهارمین دوره «جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» را روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۲ و ۲۳ مرداد ۹۸ از ساعت ۸ تا ۱۴ در فرهنگ‌سرای فناوری اطلاعات برگزار می‌کند.

وی ادامه داد: در این کارگاه ۴۰ نفر از کتابداران سازمان فرهنگی هنری و مروجان کتاب‌خوانی برای تشکیل باشگاه‌های کتاب‌خوانی آموزش می‌بینند. سپس با کمک آنها گروه‌های دست کم ۱۲ نفره کودک یا نوجوان  یک باشگاه کتاب‌خوانی تشکیل می‌دهند. این باشگاه‌ها در کتابخانه‌ها، مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مدارس، مساجد، مراکز بهزیستی، مجتمع‌های مسکونی، کانون‌های فرهنگی و هنری، سراهای محله، فرهنگ‌سراها و دیگر مراکز تجمع کودکان و نوجوانان در شهرها و روستاها زیر نظر دبیرخانه شهر تهران در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تشکیل می‌شود.
کرد اضافه کرد: باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در دبیرخانه جشنواره ثبت‌نام و امکان بهره‌مندی از تخفیف کتاب را از طریق کتاب‌فروشی‌های شهرشان پیدا می‌کنند، سپس کتاب‌های برگزیده فهرست‌ها و نهادهای مختلف به منظور تهیه در اختیار کتاب‌فروشی‌ها قرار می‌گیرد. اعضا کتاب‌های خریداری‌شده را با هم مبادله می‌کنند و با هم می‌خوانند، درباره کتاب‌های خوانده‌شده گفت‌وگو و آنها را داوری می‌کنند. در پایان کتاب برتر را از نگاه خود در باشگاه انتخاب می‌کنند و سپس در نامه‌هایی به نویسندگان کتاب‌های برتر، نظر خود را درباره کتاب‌های برتر می‌نویسند و کتاب‌هایی را که پسندیده‌اند در فیلم‌های کوتاه موبایلی به دیگران معرفی می‌کنند. سپس کتاب‌های برگزیده باشگاه‌ها با حضور نمایندگان آنها داوری دوباره شده و کتاب یا کتاب‌های برگزیده از نظر کودکان و نوجوانان انتخاب می‌شود. همچنین  با داوری فیلم‌ها و نامه‌های بچه‌ها از سوی داوران بهترین فیلم‌ها معرفی و بهترین نامه‌ها به نویسندگان انتخاب و در مراسم پایانی از آنان قدردانی می‌شود و جایزه بچه‌های شهر به نویسندگان برگزیده اهدا می‌شود.
کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به شرکت در باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان می‌توانند به نزدیک‌ترین کتابخانه محل سکونت خود مراجعه کنند.
منبع: فرهنگ و هنر