۱۲۰۰ کودک زنجانی فقر پنهان دارند

سوء ‌تغذیه شباهتی با گرسنگی ندارد، گرچه این دو مسئله به طور معمول و توامان با هم اتفاق می‌افتد، اما افرادی که با سوء‌تغذیه مزمن دست و پنجه نرم می‌کنند، مواد مغذی لازم برای رشد و سلامت استاندارد را دریافت نکرده‌اند و به احتمال زیاد، با چالش‌هایی از جمله ضعف جسمانی، کوتاهی قد و حتی بیماری‌های قلبی مواجه هستند.

به گزارش کودک پرس، منطقه زنجان، کودکان درصد قابل توجهی از جمعيت جهان را تشکيل می‌دهند و سلامتی و رشد در اين مرحله، متضمن سلامت آينده جامعه است؛ در واقع دوران کودکی، مهم‌ترين دوران زندگی برای دستيابی به رشد کافی و پايه‌ريزی برای تامين سلامت در دوره‌های بعدی زندگی است. وضعيت تغذيه‌ای کودکان زير پنج سال، شاخص مناسبی برای کسب ديدگاه در مورد سلامت يک جامعه محسوب می‌شود ولی متاسفانه برخی کودکان به دليل نيازهای ويژه غذايی در معرض کمبود مواد غذايی قرار دارند.

در این میان، کمیته‌ امداد استان زنجان، ۱۲۰۴ کودک زیر پنج سال مبتلا به سوء تغذیه را تحت حمایت قرار داده است و ماهانه بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تامین سبد غذایی این کودکان صرف می‌کند.

در این راستا، قائم‌مقام کمیته‌ امداد استان زنجان، اظهار می‌کند: تلاش می‌کنیم با شناسایی نیازها و هدایت منابع موجود به سمت رفع مشکلات و نیازهای شناسایی‌ شده، اثربخشی و کارایی خدمات ارائه ‌شده به جامعه هدف را ارتقا دهیم؛ در واقع یکی از خدمات مؤثر و قابل ‌توجه در حوزه ارتقای سطح سلامت جامعه هدف، طرح کمک به بهبود تغذیه کودکان زیر پنج سال است و در حال حاضر، ۱۲۰۴ کودک تحت پوشش قرار دارند.

اباصلت نادری با بیان این‌که طی سه ماه نخست امسال، بیش از ۳۲۹ میلیون تومان برای کمک به رفع سوء‌تغذیه کودکان زیر ۵ سال در سطح استان زنجان هزینه شده است، ادامه می‌دهد: سبد غذایی برای این کودکان بر اساس نوع نیاز هر کودک تعیین ‌می‌شود. همچنین با همکاری دانشگاه علوم‌پزشکی، وضعیت کودکان مشمول این طرح طی دوره‌های شش ‌ماهه ارزیابی می‌شود تا در صورت بهبود، از چرخه حمایت خارج شوند.