موقعیت فعلی شما : خانه/فرهنگ و رسانه
202448
۲۲ خرداد ۱۳۹۸

جزئیات حضور مربیان اقلیت‌‌های دینی در مهدکودک‌ها

مدیر‌کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور معقتد است که در مهدهای کودک مسلمان به هیچ عنوان نباید از مربیان اقلیت‌های دینی استفاده کرد همانطور که در مهدهای کودک اقلیت‌های دینی و به احترام آنها از مربیان خودشان استفاده می‌شود.

به گزارش کودک پرس، مدیر‌کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور معقتد است که در مهدهای کودک مسلمان به هیچ عنوان نباید از مربیان اقلیت‌های دینی استفاده کرد همانطور که در مهدهای کودک اقلیت‌های دینی و به احترام آنها از مربیان خودشان استفاده می‌شود.

سید منتظر شبر:

سازمان بهزیستی در مهدهای کودک محتوایی مبتنی بر فرهنگ ایرانی ـ اسلامی تهیه و تدوین کرده است که قابل تفکیک هم نیست و این محتوا تلفیقی از فرهنگ بومی و ایرانی است که این محتوا باید در مهدهای کودک توسط مربیان مسلمان آموزش داده شود و از طرف دیگر فرد آموزش‌دهنده باید ایرانی باشد.

این رویه در سالهای گذشته ادامه داشته است و اخیراً برخی از مهدهای کودک اقدام به جذب مربی از اقلیت‌های دینی کرده‌اند که ما به این مهدها اعلام کردیم که شما در آموزش‌های مصوبات مهدهای کودک نمی‌توانید از مربیان غیر مسلمان جذب کنید که این موضوع با اعتراض جمعی از این افراد روبه‌رو شد؛ برهمین اساس سازمان بهزیستی دستورالعملی را در این ارتباط ابلاغ کرد که جذب پرسنل از اقلیت‌های دینی در مهدهای کودک مسلمانان ممنوع است که در دستورالعمل ابتدایی عنوان شده بود که هرگونه مربی.

بخشنامه اخیر با اعتراض گسترده‌ای روبه‌رو شد و وزیر رفاه نیز در این زمینه دستوری را داد که بخشنامه اشاره شده تعدیل شود و ما نیز براساس دستور وزیر، بخشنامه جدیدی را تهیه و اعلام کردیم که استفاده از مربیان اقلیت‌های دینی در کلاسهای فوق‌برنامه ورزش، هنر و سفالگری و… بلامانع است اما باز هم برخی از افراد به جوسازی خود ادامه دادند و از خارج از کشور در ارتباط با این موضوع نیز فشار آوردند و در این ارتباط شبکه‌هایی مانند بی‌بی‌سی و من و تو در این رابطه تحلیل‌هایی را داشتند.

بعد از این ماجرا نمایندگان زرتشتیان نسبت به این بخشنامه واکنش نشان داده و در این خصوص با وزیر رفاه مکاتبه کردند اما آنچه که مشخص است اینکه اقدام سازمان بهزیستی قانونی و به جا بوده و آن چیزی که برخی از افراد عنوان می‌کنند که این بخشنامه مخالف حقوق بشر است اصلاً درست نیست چرا که ضد حقوق بشر این است که کودکان اقلیت‌های دینی را مجبور کنیم در مهدهای کودک مسلمان ثبت‌نام‌کنند و زیر نظر مربیان مسلمان آموزش ببینند اما این در حالی است که سازمان بهزیستی هم‌اکنون برای کودکان اقلیت‌های دینی، مهدهای کودکی را پیش‌بینی کرده است و تمام مربیان آنها از اقلیت‌های دینی هستند و محتوای آموزشی آنها نیز از محتوای آموزشی دینی خودشان است و ما هیچ وقت اجبار نمی‌کنیم که مربیان مسلمان در مهدهای کودک اقلیت‌های دینی حضور پیدا کند و این احترام به اقلیت‌های دینی است آنها نیز باید به اکثریت احترام بگذارند.

دلیلی نداردکه در مهدهای کودک مسلمانان، مربیان زرتشی حضور پیدا کند و به آنها آموزش بدهد و این اتفاق عجیب و غریب است که در مهدهای کودک مسلمانان مربیان اقلیت‌های دینی حضور پیدا کنند و آنها آموزه‌های دین اسلام را به بچه‌ها بدهند! حقوق مساوی این است که اقلیت‌های دینی و مسلمانان هر کدام مهدهای کودک خود داشته باشند و این موضوع هیچ مغایرتی با حقوق بشر ندارد.

بحث حقوق بشری که توسط رسانه‌های معاند اعلام شده، نادرست بوده و سوءاستفاده از آن می‌شود و اگر ما در یکی از مهدهای کودک مسلمانان یک مربی زرتشتی بگذاریم قطعا این موضوع به سایر مهدهای کودک دیگر تصری پیدا می‌کند و این مورد قبول سازمان بهزیستی نیست.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.