موقعیت فعلی شما : خانه/بین الملل
202408
۱۸ خرداد ۱۳۹۸

قانون حمایت از کودکان در افغانستان تصویب شد.

در حال حاضر ۹ هزار کودک خیابانی در هرات وجود دارد که با تصویب قانون حمایت از کودکان این افراد شناسایی و ساماندهی خواهند شد.

به گزارش کودک پرس،عبدالقیوم افغان رئیس کار و امور اجتماعی هرات در روز تجلیل از روز جهانی کودک در هرات گفت: برای ارج گذاشتن به کودکان در افغانستان قانونی وضع شده و همچنین کودکان بی سرپرست تحت نظر دولت خواهند بود.

اقداماتی اساسی برای جلوگیری از کار شاقه کودکان، ازدواج های اجباری آنها و سو استفاده در دست اجرا است.

همچنان موسسه های خارجی برای ایجاد ساختمان و رسیدگی به کودکان بی سرپرست اعلام آمادگی کردند.

رئیس کار و امور اجتماعی هرات با بیان اینکه در حال حاضر ۹ هزار کودک خیابانی در هرات وجود دارد، گفت: اکثر این کودکان به کارهای شاقه از جمله دست فروشی، تکدی گری مشغول هستند

وی از شناسایی این کودکان در آینده نزدیک خبر داد و بیان کرد: قرار است این کودکان شناسایی شده و در صورت نداشتن خانواده به موسسه مربوط منتقل شوند.

از طرف دیگر «رحیمه مظفری» رئیس کودکستان های هرات در این رابطه گفت: در حال حاضر در هرات ۱۲ کودکستان ایجاد شده و ۴ کودکستان در ادارات دولتی برای نگهداری کودکان کارمندان این ادارات ایجاد شده است.

با ایجاد کودکستان،‌ کودکان آموزشی اساسی و تربیتی را یاد گرفته و از ورود آنها به خیابان و عدم نظارت بر آنها جلوگیری می‌شود.

اگر کودکستان و خانه‌های امن در هرات افزایش یابد، کودکان بی سرپرست و خیابانی نیز وارد این مکان ها شده و از پرسه زدن آنها رد خیابان جلوگیری می‌شود.

جواد عمید فعال مدنی در هرات در این رابطه گفت: در حال حاضر در هرات کودکان خیابانی به صورت گسترده حضور دارند و در کنار انجام کارهای شاقه از سوی مافیای مواد مخدر و دیگر گروه‌ها و باندها مورد سو استفاده قرار می‌گیرند.

اگر حکومت در کنار کودکستان‌ها خانه های امن برای جمع آوری این افراد از خیابان در نظر بگیرد از عواقب و جرم های احتمالی توسط این کودکان کاسته خواهد شد.

در روز جهانی کودک در هرات  قانون حمایت از کودکان افغانستان تصویب و قرار است مهد کودک برای بچه های خیابانی ساخته شود.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جدید ترین