202117
02 خرداد 1398
اجرای مرحله اول طرح واکسیناسیون فلج اطفال در قم

معاون دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: ۹ هزار و ۵۲۷ کودک ایرانی و غیرایرانی زیر پنج سال ساکن این استان علیه بیماری فلج اطفال واکسینه شدند.

به گزارش کودک پرس ،حسین ایزانلو افزود: طرح واکسیناسیون فلج اطفال در ۲ مرحله انجام می شود که مرحله نخست آن هفتم تا نهم اردیبهشت ماه انجام شده است و مرحله دوم آن ۱۹ تا ۲۱ خردادماه انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: این طرح طبق روال هر ساله و با هدف حفظ و ارتقاء پوشش واکسیناسیون در کودکان و جلوگیری از استقرار ویروس وحشی پولیو اجرایی و پیش بینی می شود در مرحله دوم این طرح نیز تعداد ۹ هزار و ۵۲۷ کودکی که در مرحله نخست زیر پوشش قرار گرفته اند، واکسینه شوند.

وی بیان کرد: طرح واکسیناسیون علیه فلج اطفال در مراکز تجمع اتباع در قم، از جمله مناطق جمکران، شهرقائم، کوره های آجرپزی، مراکز حاشیه شهر و در روستاها به صورت خانه به خانه و با مراجعه کارشناسان مرکز بهداشت به درب منازل صورت می گیرد.

ایزانلو با بیان این که در این طرح ۲ قطره فلج اطفال خوراکی به کودکان خورانده می شود، ادامه داد: کودکان ایرانی ساکن این مناطق نیز برای جلوگیری از ابتلا و همه گیری ویروس فلج اطفال علیه این بیماری واکسینه می شوند.

به گفته وی، این طرح در سایر مناطق شهری با مراجعه اتباع غیرایرانی به مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه های سلامت اجرایی می شود.

۲۷ مرکز خدمات جامع سلامت و ۸۹ پایگاه سلامت در استان قم فعال است.

به گفته وی، سال گذشته، با اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال در ۲ مرحله، حدود ۲۰ هزار تَن از کودکان غیرایرانی و ایرانی ساکن در قم علیه بیماری فلج اطفال واکسینه شدند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قم خاطرنشان کرد: با اجرای طرح واکسیناسیون کودکان علیه بیماری فلج اطفال که از سال ۱۳۷۰ آغاز شده است، در ۲۷ سال گذشته هیچ موردی از بیماری فلج اطفال کشف و گزارش نشده و کشورمان عاری از ویروس پولیومیلت می باشد.

وی افزود: با توجه به شرایط حساس ایران از نظر همجواری با کشورهای افغانستان و پاکستان و همچنین آمد و شد بالای اتباع این کشورها در استان قم، این طرح هر ساله باید با عزم جدی تر اجرایی شود.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین