برگزاری دوره آموزشی و برپایی صبحانه سالم در مهدهای کودک

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین از برگزاری دوره آموزشی و برپایی صبحانه سالم در مهدهای کودک خبر داد و گفت: خوردن صبحانه تاثیر بسزایی در رشد جسمی و تامین سلامت روحی کودکان به دلیل پیشگیری از بیماری دارد.

به گزارش کودک پرس ،هدی حقیقی در قزوین با اشاره به برگزاری دوره آموزشی و برپایی صبحانه سالم در مهدهای کودک گفت: هدف از برگزاری این برنامه فرهنگ‌سازی در بین کودکان و استفاده از غذای سالم ، بهداشتی، مقوی و حذف فست‌فودها در بین وعده‌های غذایی کودکان خصوصا در مهاد کودک است .

وی با تاکید بر اهمیت تغذیه مناسب برای میان وعده کودکان و انتخاب مواد مغذی با ارزش غذایی کافی افزود: با توجه به اشتغال بانوان و تک فرزندی بیشتر کودکان، امروزه تعداد کودکانی که از خدمات مهدهای کودک استفاده می‌کنند، افزایش یافته است.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین ادامه داد: در حال حاضر حدود ۵ هزار کودک قزوین از خدمات ۱۱۲ مهد کودک تحت نظارت بهزیستی استفاده می‌کنند.

حقیقی اضافه کرد: ضروری است علاوه بر نهادهای مربوطه والدین نیز نظارت و دقت بیشتری بر برنامه غذایی مهد کودک‌ها داشته باشند.

وی مهم‌ترین وعده غذایی در طول روز را صبحانه ذکر و تصریح کرد: خوردن صبحانه برای همه افراد به ویژه کودکان در سنین رشد بسیار ضروری است چرا که خوردن یک صبحانه کامل و سالم سبب کاهش احتمال چاقی و اضافه وزن در کودکان، بهبودی خلق و خو و رفتارها و حتی افزایش میزان تمرکز و توجه می‌شود .

این مسئول با اشاره به توزیع یک روزه صبحانه سالم در تمام مهدهای کودک به عنوان طرح آموزشی افزود: کودکان به علت رشد سریع همراه با افزایش هموگلوبین و میزان کل آهن بدن، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن قرار دارند.

حقیقی مطرح کرد: به همین دلیل توانایی یادگیری در کودکان مبتلا به کمبود آهن کاهش می‌یابد چرا که اکسیژن کمتری به سلول‌ها می‌رسد و اصول تغذیه کودکان باید در مصرف کافی مواد غذایی آهن‌دار متمرکز شود.

منبع: ایلنا