200211
25 فروردین 1398
نشستی درباره کودکان خردسال و درس‌گفتار عبید

نشست‌های رونمایی از کتاب «کودکان خردسال و والدین آن‌ها: دیدگاه‌هایی برگرفته از مشاهده‌ی روانکاوانه‌ی شیرخوار» و «تأثیر ذهن و زبان سعدی بر میراث ادبی عبید زاکانی» برگزار می‌شود.

به گزارش کودک پرس ، نشست ویژه‌ی شهر کتاب در روز چهارشنبه ۲۸ فروردین ساعت ۱۰ صبح به رونمایی از کتاب «کودکان خردسال و والدین آن‌ها: دیدگاه‌هایی برگرفته از مشاهده‌ی روانکاوانه‌ی شیرخوار» اختصاص دارد که با حضور نویسنده‌ی کتاب، پروفسور گرتراود دیم-ویله (روانکاو اتریشی IPA)، دکتر ارلا ماریا امرر (روانکاو اتریشی) و دکتر آناهیتا گنجوی (روانشناس بالینی) در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود و ورود برای علاقه‌مندان آزاد است.

در معرفی این کتاب عنوان شده است: کتاب «کودکان خردسال و والدین آن‌ها: دیدگاه‌هایی برگرفته از مشاهده‌ی روانکاوانه‌ی شیرخوار» از نقطه‌نظر روانکاوی و به‌طور اختصاصی با استفاده از مشاهده‌ی طولانی‌مدت شیرخوار و کودک در فضای طبیعی محیط خانگی به تحول رابطه‌ی والد-کودک در سه سال نخست زندگی می‌پردازد.
نویسنده، پروفسور گرترواد دیم-ویله، روانکاو IPA اتریشی، در این کتاب به‌نحوی ظریف، استادانه و قابل لمس نظریه‌های تحول در سال‌های نخستین زندگی کودک را به‌همراه نقد آن‌ها توصیف کرده و به موازات تئوری‌ها مثال‌هایی غنی از روابط واقعی والد-کودک را به تصویر کشیده و بدین نحو طیف گسترده‌ای از مخاطبان را پوشش داده است، از روانشناسان، روانکاوان، روانپزشکان، و درمانگران، گرفته تا والدین و هرآنکه نسبت به کنکاش در روابط اولیه مابین کودک و محیط کنجکاو و مشتاق است.
آنچه این اثر را بسیار ارزشمند می‌کند، ندادن راه‌کارها و دستورالعمل‌های عینی و عام در ارتباط با چالش‌هایی است که در فرزندپروری/درمانگری با آن روبه‌رو هستیم، بلکه دیم-ویله در عوض، مخاطب را وادار می‌کند تا با تجارب خود در کودکی ارتباط برقرار کرده و به نحوی عمیق در مورد روابط کنونی خود با کودک و دنیای درونی شیرخوار تأمل کند و برای لحظاتی به احساسات خود در این بین، اعم از مثبت و منفی، بنگرد و آن‌ها را تحمل کند و نهایتاً بتواند به نحوی مؤثرتر به پیشبرد کیفیت روابط خود با فرزند/مراجع در قالب رابطه‌ای منحصربه‌فرد بپردازد.

این کتاب را نشر ارجمند با ترجمه‌ی  آناهیتا گنجوی منتشر کرده است.

***

یازدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی عبید زاکانی در روز چهارشنبه ۲۸ فروردین ساعت ۱۶:۳۰ به تحلیل و بررسی «تأثیر ذهن و زبان سعدی بر میراث ادبی عبید زاکانی» اختصاص دارد که با سخنرانی دکتر میلاد عظیمی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود. در این درس‌گفتار که در آستانه‌ی روز سعدی تشکیل می‌شود گذری خواهد شد بر حضور ذهن و زبان سعدی در میراث عبید زاکانی.

درباره برگزاری این نشست عنوان شده است: عبید زاکانی در شمار شاعران و نویسندگان پرشماری است که بر خوان سعدی نشسته‌اند. با بررسی دقیق می‌توان دریافت که تمامی سروده‌ها و نوشته‌های عبید سادگی، روانی و خالی بودن آن‌ها از تکلفّات و استعارات دور از ذهن، در مقایسه با دیگر شاعران است، و از این لحاظ به شیخ اجل سعدی نزدیک می‌شود و نشان می‌دهد که از سعدی بسیار تأثیر پذیرفته است.

 

 

 

 

منبع: ایسنا

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین