194924
11 بهمن 1397
رشد ۲ برابری جمعیت دانش‌آموزان عشایری در چهار دهه گذشته

رشد ۲ برابری جمعیت دانش‌آموزان عشایری، از دستاوردهای وزارت آموزش‌ و پرورش در چهل‌سالگی انقلاب در معاونت آموزش ابتدایی است.

به گزارش کودک پرس ، آموزش و پرورش عشایر اولین بار با تلاش‌های بهمن بیگی در شیراز بنا نهاده شد و با گسترش آن، به اداره کل تبدیل شد اما در تیر ماه سال ۱۳۶۱ منحل شد و مجددا در سال ۱۳۶۸ شروع به کار کرد. سپس در سال ۱۳۷۴ برای دومین بار منحل و نهایتاً در ششم تیر ماه ۱۳۸۷ به عنوان دفتر، مشغول به کار شد و در طول این مدت با فراز و نشیب‌های متعددی مواجه بوده است.

تعداد دانش‌آموزان غیر از سال ۶۸-۶۷ که کاهش محسوسی داشته است، سال‌های دیگر روندی افزایشی داشته به گونه‌ای که در پایان چهار دهه، بیش از دو برابر شده است و تعداد دانش‌آموزان عشایری از ۱۴۷۹۷ به ۱۸۷۴۹۵ تن رسیده است که  در تمامی سال‌ها تعداد دانش‌آموزان پسر بیش از دختر بوده است.

همچنین در راستای تأکید بر مهارت آموزی و طرح توسعه رشته مهارت‌های مراکز کاردانش و فنی‌وحرفه‌ای، رشد هنرجویان در مناطق عشایری به بیش از ۵ برابر افزایش یافته است.

این طرح به دنبال بومی‌سازی رشته‌های کاردانش و فنی‌وحرفه‌ای و متناسب‌سازی رشته‌های با زیست بوم‌های عشایری جهت آمادگی و ورود به بازار کار است و ایجاد رشته متناسب با شرایط بومی، بررسی امکان سنجی ایجاد رشته، کاربردی بودن رشته‌ها و تجهیز مراکز به امکانات متناسب با رشته‌ها از انتظارات برشمرده برای این طرح است.

 

جذب بازماندگان از تحصیل، پوشش حداکثری دانش‌آموزان دبستانی و نوآموزان پیش دبستانی، افزایش کیفیت آموزش، اجرای بهینه طرح‌ها اعم از آموزشی و پرورشی، احقاق حقوق معلمان عشایری با برقراری امتیازات خاص از قبیل حق کوچ و بیتوته و خدمت در مناطق عشایری و برقراری عدالت آموزشی از اهداف آموزش و پرورش در مناطق عشایری است.

 

 

 

 

منبع: فارس

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین