194669
09 بهمن 1397
کشف کوزه طلا توسط سه کودک در شهر مهر

رئیس اداره میراث فرهنگی مُهر گفت: سه کودک از اهالی شهر خوزی مُهر هنگام بازی با کوزه‌ای حاوی تعداد ۱۱ سکه قدیمی طلا مواجه شدند.

به گزارش کودک پرس ، سه دانش‌آموز اهل شهرخوزی، تعدادی سکه تاریخی طلا منقش به کلماتی عربی را حین بازی و درون یک کوزه پیدا کردند. این دانش‌آموزان که در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند، در حین بازی به صورت اتفاقی متوجه کوزه‌ای می‌شوند و پس از شکستن آن، تعدادی سکه طلا پیدا می‌کنند.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان مُهر در همین خصوص اظهار داشت: دانش آموزان شهر خوزی از توابع بخش وراوی شهرستان مُهر هنگام بازی با کوزه‌ای حاوی تعداد ۱۱ سکه طلای قدیمی شدند.

 

 

 

احمد تقوی افزود: روز گذشته نیز یک تیم کارشناسی همراه با یگان حفاظت استان فارس جهت بررسی و کارشناسی از سکه‌ها در شهرستان حضور یافتند و پس از مراحل اولیه بازدید و بررسی‌های به‌عمل‌آمده مشخص شد قدمت سکه‌ها که تماماً از جنس طلا و از نوع دینار هستند به عهد خلفای عباسی برمی‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: این سکه که ضرب سال‌های ۲۰۰ تا ۲۰۶ هجری قمری است متعلق به دوران خلفای عباسی بوده و مربوط به هزار و ۲۴۰ سال پیش است.

کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس نیز گفت: ۱۱ سکه طلای کشف‌شده جمعاً به میزان ۴۲ گرم میانگین هر عدد ۳.۷۰ گرم است که از سه نفر از دانش‌آموزان شهر خوزی کشف و ضبط شد.

کوروش علمداری ادامه داد: قدمت این سکه‌ها مربوط به اوایل دوره خلافت عباسی است که حدود هزار و ۲۰۰ سال قدمت دارد.

وی بیان داشت: قیمت تقریبی هر عدد از سکه‌های کشف‌شده ۵ تا ۶ میلیون تومان بوده و به سکه‌ها طلای مقتدر عباسی مشهور است.

 

 

 

 

منبع: فارس

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین