نگاه تجاری شهرداری‌ها به مدارس غیردولتی/ کمبود فضای آموزشی در منطقه ۲۲ تهران

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: در منطقه ۲۲ شهر تهران به دلیل ساخت‌وسازهای بی‌رویه و بدون مطالعه، با کمبود فضای آموزشی مواجه هستیم.

به گزارش کودک پرس ، عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران در گردهمایی شورای هماهنگی مؤسسان مدارس غیردولتی مناطق ۱۹ کانه شهر تهران،‌ اظهار کرد: شهرداری‌ها به مدارس غیردولتی به‌عنوان مراکز تجاری توجه دارند، در صورتی‌که این مدارس بخشی از نهاد آموزش‌ و پرورش و نهادی برای تربیت نیرو است.

وی ادامه داد: شهرداری‌ها به معافیت مدارس غیردولتی در پرداخت مالیات و عوارض توجه نمی‌کنند و در این حوزه مانع‌تراشی می‌شود و مدارس غیردولتی به دلیل قیمت بالای زمین توان پرداخت مالیات را ندارند.

فولادوند افزود: شهرداری‌ها موظف شدند فضای آموزشی را به حدنصاب استاندارد برسانند؛ درصورتی‌ که در واقعیت برای مدارس استیجاری نام کاربری آموزشی گذاشته، اجاره‌بها را بالابرده و برای موجر ناامنی ایجاد می‌کنند بعد می‌گویند که شرایط آموزش و پرورش استاندارد است.

مدیرکل آموزش‌ و پرورش شهر تهران با اشاره به وضعیت مدارس غیردولتی گفت: در طول ۳۰ سال گذشته سیاست‌های گوناگونی بر مدارس غیردولتی اعمال شد که عده‌ای مدارس غیردولتی را تقویت و عده‌ای با ایجاد مدارس خاص، این مجموعه‌های آموزشی را تضعیف کردند.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید با تمام قوا از قانون مدارس و مراکز غیردولتی حمایت کرده اما مشکلاتی در سطح هماهنگی‌های این قانون وجود دارد.

 

فولادوند با اشاره به اینکه از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموز تهرانی، ۲۰۰ هزار نفر در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند، افزود: اگر مدارس غیردولتی نبود، مشکلات بیشتری داشتیم و در حال حاضر توجه مدارس غیردولتی به مناطق حاشیه‌ای و محروم شهر است.

وی با اشاره به عملکرد شورای نظارت مدارس و مراکز غیردولتی اظهار کرد: این شورا تنها به تخلفات رسیدگی نمی‌کند و با وجود مشکلات درون‌سازمانی و برون‌سازمانی باید مشکلات مؤسسان را بشنود و راهکاری برای آنها ارائه کند.

مدیرکل آموزش‌ و پرورش شهر تهران با بیان اینکه سیاست کلی این نهاد توسعه مدارس غیردولتی است، گفت: میانگین تراکم ۳۴ نفره در کلاس‌های درس دوره ابتدایی و ۳۳ نفره در دوره متوسطه اول تهران باعث استفاده از مدارس غیردولتی شده است به‌ویژه در مدارس غربی و جنوبی این نیاز تشدید می‌شود.

فولادوند با اشاره به وضعیت مدارس در منطقه ۲۲ شهر تهران اظهار کرد: در این منطقه به دلیل ساخت‌وسازهای بی‌رویه و بدون مطالعه با کمبود فضای آموزشی مواجه هستیم.

 

وی گفت: اداره کل آموزش‌ و پرورش شهر تهران حاضر است برای کاهش تراکم در کلاس‌های درس، امتیازهایی را به مؤسسان مدارس غیردولتی جدید بدهد و بخشودگی‌هایی هم داشته باشد.

 

 

 

 

منبع: فارس