پسر نوجوان به اتهام حمل مواد محاکمه شد

با بررسی علتهای ارتکاب جرم در نوجوانان و جوانان، بیشتر به مشکلات اقتصادی و اجتماعی می­رسیم اما از این مهم نیز نمی­توان غافل شد و آن هم آموزه­‌های زندان در دوره حبس این دسته از متهمان است. بنابراین لازم است کارشناسان فن دنبال راهی باشند تا مجرمان این گروه سنی با رویه­ای متفاوت محاکمه و دوران محکومیت خود را بگذرانند تا از تأثیرات منفی زندان و همنشینی با افراد با چندین سابقه کیفری آن هم در سنین بالا در امان باشند.

به گزارش کودک پرس ، متهم پرونده زیر پسر نوجوانی است که به خاطر حمل چند گرم مواد مخدر بازداشت و روانه زندان شده بود. او توانسته بود با قرار وثیقه آزاد شود اما این پایان داستان نبود. متهم این بار در شهر دیگری به اتهام اسکورت خودروی حمل مواد دستگیر و روانه زندان شده بود. پسرنوجوان هفته گذشته در جلسه رسیدگی به اتهام حمل مواد از خودش دفاع کرد و مدعی شد به خاطر مشکلات مالی و آموزه­های زندان بار دیگر راهی زندان شده است.

به گزارش خبرنگار ما، رسیدگی به پرونده از تابستان سال ۹۶ با اعلام گزارش حمل مواد از سوی چند مرد جوان در دستور کار پلیس قرار گرفت. مأموران با دریافت این خبر عملیات تعقیب و گریز را آغاز کردند تا اینکه بعد از ساعت­ها تلاش یکی از متهمان ۱۷ ساله به نام امیر را دستگیر کردند. پسر نوجوان با انتقال به پلیس آگاهی تحت بازجویی قرار گرفت و با انکار جرمش مدعی شد مواد برای دوستش بوده است و او از وی خواسته تا مواد را برایش نگهدارد. با انکارهای متهم اما بنا به شواهد و مدارک موجود پسر نوجوان به اتهام حمل ۲۰ گرم شیشه و ۲۰ گرم هروئین روانه زندان شد و پرونده برای رسیدگی به شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و در حالیکه در نوبت رسیدگی قرار داشت متهم توانست با قرار وثیقه از زندان آزاد شود.

پسر نوجوان بعد از آزادی این بار برای فروش مواد از حوزه قضایی تهران بیرون رفت و در خرم­آباد تصمیم به فروش مواد گرفت. او روز حادثه به بهانه اسکورت خودروی حمل مواد با چند نفر از دوستانش تحت تعقیب قرار گرفت و در عملیات تعقیب و گریز بود که برای بار دوم دستگیر شد اما دیگر متهمان که سوار بر خودروی حمل مواد بودند و افراد اصلی در حمل مواد بودند متواری شدند.

 

بنابراین متهم برای دومین بار در شهر خرم آباد روانه زندان شد تا اینکه هفته گذشته برای رسیدگی به اتهام در اولین پرونده (حمل چند گرم شیشه و هروئین) عازم تهران و در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی عبداللهی پای میز محاکمه قرار گرفت. بعد از اعلام رسمیت جلسه نمایند دادستان کیفرخواست را قرائت کرد. سپس متهم در جایگاه قرار گرفت و در آخرین دفاعش گفت: «شرایط ادامه تحصیل نداشتم به همین خاطربا دوستان ناباب آشنا شدم که باعث شد طرف کارهای خلاف بروم و آلوده شوم. وقتی برای اولین بار دستگیر شدم و به زندان رفتم تحت آموزه­های زندان با قرار وثیقه آزاد شدم. بعد از آزادی تصمیم گرفتم این بار به شهر دیگری بروم تا از دید مأموران دور باشم. در آن شهر با یکی از باندهای مواد فروش آشنا شدم. آنها موتوری در اختیارم گذاشتند و خواستند روز حادثه ماشین حمل مواد را اسکورت کنم.» متهم ادامه داد: «این کار برایم جذاب بود به همین خاطر من و چند پسر جوان دیگر در حال اسکورت خودروی حمل مواد بودیم که از سوی مأموران شناسایی و دستگیر شدیم. این بار دوم است که محاکمه می­شوم و پشیمانم اما به خاطر فشارهای مالی مجبور شدم برای درآمد بیشتر سراغ کار خلاف بروم. از قضات تقاضا دارم در مجازاتم تخفیف قائل شوند تا بتوانم گذشته­ام را جبران کنم.»

 

وی در ادامه در پاسخ به سئوال هئیت قضایی مبنی بر اینکه اگر وضعیت مالی خوبی نداشتی چطور با قرار وثیقه آزاد شدی سکوت کرد و پاسخی نداد.

 

در پایان هئیت قضایی جهت صدور رأی وارد شور شد.

 

 

 

 

منبع: جوان آنلاین