کتاب «قصه زندگی من» و «فرهنگ قصه‌شناسی یلدا» رونمایی شد

در دومین روز از برپایی بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، کتاب‌های «قصه زندگی من» و «فرهنگ قصه‌شناسی یلدا» رونمایی شد.

به گزارش کودک پرس ، مراسم رونمایی از کتاب «قصه زندگی من» نوشته شرمین نادری و «فرهنگ‌ قصه‌شناسی یلدا» به کوشش علی خانجانی سه‌شنبه ۲۷ آذر در دومین روز از برپایی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی برگزار شد.

در این مراسم محمدرضا زمردیان رییس جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، مهتاب کرامتی، علی خانجانی، لیلی رشیدی، احترام برومند، فرهاد حسن‌زاده، منصور ضابطیان و مصطفی رحماندوست حضور داشتند.

مصطفی رحماندوست، شاعر و نویسنده کودک در ابتدای این مراسم قصه‌ی کوتاه منتشر نشده خود را قرائت کرد. وی همچنین درباره کتاب «قصه زندگی من» گفت: این قصه‌ها، قصه زندگی و تجربه‌های زیستی مردم ایران است که مکتوب شده‌اند و این حرکت جای قدردانی دارد.

شرمین نادری نویسنده کتاب «قصه زندگی من» در این مراسم با اشاره به انتخاب از بین قصه‌های ۹۰ ثانیه جشنواره قصه‌گویی که تعدادشان بیش از ۱۸۰ قصه بود، گفت: کتاب «قصه زندگی من» از بهترین اتفاق‌های زندگی من بود. امروز نیز یکی از بهترین روزهای زندگی من به حساب می‌آید چراکه اولین‌ اساتید زندگی‌ام را یک‌جا در کنار هم می‌بینم.

وی خاطرنشان کرد: این کتاب، قصه آدم‌هایی است که به من اعتماد کردند و اجازه دادند تا با روایت من به نگارش درآید.

نادری با بیان این‌که این قصه‌ها قابلیت به نگارش درآمدن داشتند و خیلی با آن‌ها ارتباط برقرار کرده است، گفت: چیزی در سرشت قصه است که وقتی تعریف می‌شود، اتفاق خوبی می‌افتد و سبب همدلی جمعی می‌شود، چیزی که الان در کشور خیلی به آن نیاز داریم تا از فرهنگ، رنج‌ها و شادی‌های یکدیگر مطلع شویم.

وی در پایان سخنانش از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به این دلیل که اجازه داد این قصه‌ها تبدیل به روایت قصه‌ای شوند، تشکر کرد.

احترام برومند، مصطفی رحماندوست، فرهاد حسن‌زاده و افسون امینی سرپرست اداره‌کل آفرینش‌های فرهنگی کانون و ویراستار کتاب، علی خانجانی و شرمین نادری در پایان مراسم برای رونمایی از کتاب «قصه زندگی من» روی صحنه آمدند. پس از رونمایی از این کتاب، شرمین نادری چندین جلد از کتاب را به اساتید حاضر در سالن اهدا کرد.

بر این اساس، مجموعه ۱۶ جلدی کتاب «فرهنگ‌ قصه‌شناسی یلدا» شامل قصه‌های عامیه ایرانی به کوشش علی خانجانی جمع‌آوری شده است که تا ۸ ماه آینده هر ماه دو جلد از این مجموعه منتشر خواهد شد.

همچنین مراسم جشن امضای کتاب «قصه زندگی من» با حضور مهتاب کرامتی در جریان دومین روز از برپایی جشنواره قصه‌گویی در محل مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از ۲۶ تا ۲۹ آذر در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب برگزار می‌شود.

منبع: کانون پرورش فکری