1888
۳۰ مرداد ۱۳۹۵

تهدید جدی کودکان خیابانی برای آینده جامعه

مسئولان نهادهای فرهنگی باید برای فرهنگسازی روش نوع‌دوستی مردمی اقدامات جدی انجام دهند تا پدیده شوم کودکان خیابانی بیش از این فاجعه بار تر نشود.

به گزارش کودک پرس    معضل کودکان خیابانی یکی از آسیب‌هایی است که مقابله با آن از حساسیت‌های بسیاری برخوردار بوده و بسیاری از نهادها و دستگاه‌های اجرایی تمام تلاش خود را برای خشکاندن ریشه چنین پدیده شومی به‌کار می‌گیرند.

از چندی پیش در شهرستان خوی نیز کودکان خیابانی در قالب تکدی‌گری و دست فروشی مشاهده می‌شوند که بنا به دلایل نامعلومی، آزادانه اقدام به فعالیت در سطح شهر می‌کنند.

اگر کودکی تکدی‌گری و یا دست‌فروشی کند صرفاً به خاطر نیازمندی و یا  به واسطه کلاهبرداری دیگران به این سو کشیده شده است که اگر به دلیل نیازمندی باشد، دستگاه‌های مربوطه همچون بهزیستی و کمیته امداد باید وارد عمل شده و این کودکان را در زیر چتر حمایت خود بگیرند و اگر به دلیل کلاهبرداری باشد که باید مراجع قانونی با جدیت لازم برخورد کنند.

افزایش کودکان خیابانی، نشانه جامعه آسیب‌دیده

این کودکان به جای اینکه در فضای کودکانه و زیر سایه الطاف و محبت والدین رشد و تربیت پیدا کنند، با درگیر شدن در چنین پدیده‌های شومی سرنوشت خود و جامعه را به خطر می‌اندازد و به واسطه آنان خطرهای جدی جامعه را تهدید می‌کند که مسئولان شهرستانی باید صدای این زنگ خطر را بشنوند.

امروزه به امر تقدم پیشگیری نسبت به درمان توصیه بیشتری شده اما عملاً می‌بینیم که بار دیگر کمتر به مقوله پیشگیری توجه می‌شود، قطعا پیشگیری از معضل کودکان خیابانی هزینه کمتری نسبت به درمان جامعه آسیب دیده در آینده خواهد داشت و اکنون زمان آن رسیده که مسئولان با همکاری هم با افزایش پدیده کودکان خیابانی مقابله کنند و اجازه ندهند که چهره شهر و جامعه بیشتر آلوده شود.

مسئله مهم دیگری که نقش اساسی در مقابله با افزایش کودکان خیابانی دارد، فرهنگ‌سازی درباره روش کمک مردم به هم‌نوعان خود است چرا که بسیاری از مردم به دلیل حس نوع‌دوستی و نیکوکاری به کودکان خیابانی کمک مالی و معنوی می‌کنند که این کمک‌ها ناخواسته مشوق این کودکان برای ادامه کارشان می‌شود و این موضوع همت جدی مسئولان را می‌طلبد تا گام‌های موثری برای فرهنگسازی نوع کمک و احسان مردم به نیازمندان برداشته شود تا کمک‌های مردمی از طریق نهادهای قانونی به دست نیازمندان واقعی برسد.

کودکان خیابانی یک آسیب اجتماعی به‌شمار می‌آیند

رئیس بهزیستی خوی با اشاره به تفاوت تکدی‌گران حرفه ای  با کودکان خیابانی اظهار داشت: فرد کمتر از 18 سال تمام که به‌صورت محدود یا نامحدود در خیابان به سر می‌برد، اعم از کودکی که هنوز با خانواده خود تماس دارد و از سرپناه برخوردار است یا کودکی که خیابان را خانه خود می‌داند و رابطه او با خانواده به حداقل رسیده یا اساساً چنین ارتباطی وجود ندارد، کودک خیابانی نامیده می‌شود و گاهی اوقات از طریق فروش اقلام کم بها جهت امرار معاش اقدام می‌کنند.

رقیه اکبری افزود: تکدی‌گری، دست دراز کردن برای کسب درآمد بوده و گدایی یک فعالیت سازمان یافته است که در آن فرد، گدایی کردن را ترجیح می‌دهد و چند خصوصیات عمده از قبیل معاف از مسئولیت‌های اجتماعی، سرزنش نشدن به خاطر نیازمندی، استفاده از دسترنج دیگران و عدم مشارکت در تولید اجتماعی را در خود دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه کودکان خیابانی یا بچه‌های خیابانی که از آن تحت عنوان تراژدی شهری یاد می‌شود، یکی از آسیب‌های اجتماعی است و میزان بروز و علل این آسیب همانند سایر آسیب‌های اجتماعی متاثر از ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع است.

رئیس بهزیستی خوی بیان کرد: تحولات اجتماعی شتابان همچون رشد سریع جمعیت، رشد سریع شهرنشینی و صنعتی شدن، مهاجرت از روستاها به شهرها و رشد حاشیه‌نشینی، دگرگونی در ساخت و کارکرد خانواده و فروپاشی الگوها و هنجاهای سنتی خانواده‌ها به افزایش کودکان خیابانی منجر شده است.

استفاده از ظرفیت موسسات خیریه برای مقابله با تکدی‌گری

وی گفت: افزایش آگاهی آحاد جامعه در مورد آسیب‌های اجتماعی و افراد آسیب‌دیده و چگونگی کمک به اقشار کم درآمد و استفاده از ظرفیت موسسات خیریه و خیران از جمله راه‌هایی هستند که از طریق آن می‌توان به روش کمک از نوع همنوع‌دوستی فرهنگ‌سازی کرد.

اکبری اظهار داشت: گسترش مراکز ارائه دهنده خدمات اجتماعی با حضور مددکاران اجتماعی و دارای آموزش سطح محلات به‌ویژه در مناطق حاشیه‌نشین به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، اختصاص بودجه مخصوص آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتبار خاص برای کودکان خیابانی، افزایش میزان حمایت‌های اجتماعی از خانواده‌های فاقد سرپرست یا بدسرپرست و آموزش والدین و ارائه خدمات آموزشی در مورد نحوه مراقبت و تربیت صحیح از کودک برای جلوگیری از جدایی و قطع ارتباط این گونه کودکان با خانواده از راه‌های مقابله با معضل کودکان خیابانی هستند.

رئیس بهزیستی خوی با اشاره به نقش بهزیستی در مقابله با معضل کودکان خیابانی گفت: بهزیستی با همکاری و مشارکت شهرداری و نیروی انتظامی و با استفاده از نیروهای متخصص در قالب تیم تخصصی سیار یا مستقر در مراکز که با همکاری شهرداری سازماندهی خواهد شد، نسبت به شناسایی، جذب، پذیرش و توانمندسازی کودکان خیابانی اقدام می‌‌شود و چنانکه کودک شناسایی شده شرایط بازگشت و تحویل به خانوده را نداشته باشد نسبت به پذیرش در مراکز مربوطه اقدام می‌شود.

نابه‌سامانی‌های خانوادگی دلیل اصلی افزایش کودکان خیابانی

شهردار خوی نیز اظهار داشت: افزایش تعداد تکدی‌گران و کودکان خیابانی ناشی از نابسامانی‌های اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی بوده و مقوله آن با موضوع کودکان کار متفاوت است، ساماندهی آن در بدو امر نیازمند تعامل دستگاه‌های ذیربط توام با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی جهت همراهی مردم برای ساختن شهری بدون گدا است.

محرم اکبرزاده افزود: شهرداری برای مقابله با این معضل اجتماعی در چهارچوب مصوبات، ضوابط و مقررات آمادگی خود را برای همکاری با دستگاه‌های ذیربط و متولی امر از جمله بهزیستی، نیروی انتظامی و مراجع قضایی در حد بضاعت اعلام کرده است.

وی بیان کرد: بر اساس گزارش ستاد اجرائیات شهرداری در پنج ماهه نخست سال 95، هفت متکدی خانم غیربومی با همکاری نیروی انتظامی جمع‌آوری شدند، از پنج متکدی آقا تعهد اخذ شده و شش کودک کار در سطح شهر جمع‌آوری شدند که از والدین آن‌ها تعهد کتبی گرفته شد و سه مورد کودک کار نیز به خانواده تحویل داده شدند.

باید فضای شهری برای تکدی‌گران ناامن شود

مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) خوی نیز  اظهار داشت: با شناخت عوامل موثر بر زندگی کودکان در خیابان و با کمک و همکاری سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش، صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای مربوطه برای پیش‌گیری از پدیده کودکان خیابانی می‌توان برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی انجام داد.

علی زینالی افزود: کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان خوی آماده است تا از کودکانی که مراجع ذیربط به عنوان نیازمند معرفی می‌کند، حمایت ‌کند و کمیته امداد و مرکز خیرین نیکوکار دو مرکز قابل اعتماد برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی است و فضا باید برای تکدی‌گری در سطح شهر ناامن شود.

وی تصریح کرد: برخی از این کودکان تحت تاثیر فشارهای طاقت فرسای اقتصادی و یا به میل و رغبت خود برای کمک به خانوده و برخی نیز تحت تاثیر اجبار و الزام های والدین و بزرگ‌ترها به کار کردن درخیابان روی می‌آورند.

مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) خوی گفت: باید به دنبال بهبود شرایط زندگی افراد آسیب‌پذیر بود و زمینه به ارتقاء کیفیت زندگی کودکان خیابانی مهیا شود.

 

 

منبع:    تسنیم

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار