هشت داستان نوجوانانه در یک اثر

مجموعه داستان «پسرم قدش بُلند است» نوشته «‌آناهیتا‌ آروان» به گروه سنی نوجوان معرفی می‌شود.

به گزارش کودک پرس ، این اثر شامل هشت داستان با ‌این عناوین است: ‌ «قفس»، «درخت ‌سیب»، «آسمون ‌فیروزه»، ‌»بوی‌ گل پیراهن»، «نذر و نیاز»، «پسرم قدش بلند است»، «دل عسلی‌ها» و «وقتی انار می‌ترکد.»

 دو داستان اول مجموعه «پسرم قدش بلند است»، راوی احساسات و شیفتگی معصومانه بچه‌ها به پرنده‌ها و درخت است. در قصه اول یعنی «قفس»، نویسنده ماجرای پسری به نام قلیچ را روایت می‌کند که قناری مرده‌اش را زیر درخت توتی پشت قبرستان خاک کرده است. تلاش بچه‌ها برای اجرای مراسم سر قبر این قناری فصل درخشانی از معصومیت و عاشقانگی کودکانه آن‌ها را شکل می‌دهد. رابطه عاطفی قلیج با قناری‌اش تا آنجا ادامه پیدا می‌کند که تلاش او برای خرید و یا به دام انداختن یک پرنده دیگر، به شکست منتهی می‌شود.

 در داستان «درخت سیب» نیز آناهیتا آروان این عاطفه کودکانه را در بستر رابطه یک دختربچه با درخت سیبی به تصویر می‌کشد که بین دیوار خانه آن‌ها و همسایه‌شان روییده است. اما گره اصلی قصه، سیب سرخی است که در سمت خانه همسایه روییده و همه ذهن و حواس قهرمان داستان را به خود معطوف کرده و کشمکش میان او و علی پسر همسایه را شکل می‌دهد. اگرچه در ‌‌نهایت نیز آن سیب سرخ نصیب هر دوی آن‌ها می‌شود و درخت بخشنده که نقطه پیوندی میان دو خانه ایجاد کرده، پلی از ارتباط میان آن‌ها ایجاد می‌کند.

 «آسمون فیروزه» قصه خواستگاری یک مرد زن مرده از دختری نوجوان است. در این اثر به لحاظ تصویر کردن معصومیت و سادگی دختر و نوع نگاه کودکانه‌اش به این ماجرا، داستان بسیار زیبا و هنرمندانه نوشته شده است. «‌بوی‌ گل پیراهن»، «نذر و نیاز»، «پسرم قدش بلند است»و …عناوین دیگر داستان‌های خواندنی و جذاب کتاب هستند.

 آروان درباره این اثرگفت: این داستان‌ها همگی بعد تربیتی و اخلاقی دارند. مثلا داستان  «پسرم قدش بلند است» درباره پسردوست بودن برخی خانواده‌هاست که فرزند پسر را به دختر ترجیح می دهند و حتی گاهی این مساله باعث می شود که یک زندگی از هم بپاشد

 وی افزود: در این داستان، راوی که خود در یک خانواده فاقد پسر رشد یافته، اکنون در ذهن خود زمانی را مجسم می کند که نوزاد پسر به دنیا می‌آید و …

 «پسرم قدش بلند است» تولید مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است که در ۶۶ صفحه، قطع پالتویی و در شمارگان ۲ هزار و ۵۰۰ نسخه توسط سوره مهر با قیمت ۷۰۰۰ برای نوجوانان به چاپ سوم رسیده است.

منبع: شبستان