عضویت ۵۰ هزار کودک و نوجوان کرمانی در کتابخانه‌ها

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان گفت: از مجموع کتاب‌های کتابخانه‌های استان حدود ۲۰۰ هزار جلد کتاب ویژه کودک و نوجوان و حدود ۵۰ هزار نفر کودک و نوجوان در کتابخانه‌های عمومی استان عضو هستند.

به گزارش کودک پرس ، محمدجواد حسین‌زاده با بیان اینکه ۱۳۲ باب کتابخانه عمومی در سطح استان در حوزه کتابخانه‌ها فعالیت دارد، اظهار داشت: تمام فعالیت‌های کتابخانه‌ای به شبکه سراسری کشوری متصل است.

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان کرمان با بیان اینکه کتابخانه‌های استان حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار جلد کتاب دارد و بیش از ۱۳۵ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان هستند، عنوان کرد: سال گذشته بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار جلد کتاب در استان امانت گرفتند و ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر مراجعه به کتابخانه‌ها داشتیم.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به کتابخانه‌های استان مراجعه و ۶۰۰ هزار جلد کتاب به امانت گرفته شده است، افزود: بیش از ۶۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع فضای کتابخانه‌های استان است.

 

هر ۲۰ هزار نفر در کرمان یک کتابخانه عمومی

حسین‌زاده با اشاره به شاخصه‌های کتابخانه‌ و کتابخوانی بیان داشت: به ازای هر ۱۰۰ نفر در استان دو متر مربع فضا و بیش از ۱۱ هزار صندلی در کتابخانه‌های استان داریم و در حوزه نشریات بیش از ۱۵۰ هزار نشریه در کتابخانه‌ها موجود است.

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان کرمان ادامه داد: در حال حاضر به ازای هر ۲۰ هزار و ۹۰۰ نفر یک باب کتابخانه عمومی در استان وجود دارد و به ازای هر ۱۰۰ نفر ۵۷ جلد کتاب در کتابخانه‌ها موجود است.

وی با اشاره به تجهیز کتابخانه‌های استان به رایانه و اینترنت گفت: به بخش کودک و نوجوان  در سال‌های گذشته به طور جدی نگاه کردیم و ۱۰۰ درصد کتابخانه‌ها بخش مستقل کودک و نوجوان دارند و صندلی مناسب قفسه کودک برای کتابخانه‌ها فراهم می‌شود.

حسین‌زاده بیان کرد: از مجموع کتاب‌های کتابخانه‌های استان حدود ۲۰۰ هزار جلد کتاب ویژه کودک و نوجوان و حدود ۵۰ هزار نفر کودک و نوجوان در کتابخانه‌های عمومی استان عضو هستند.

 

برگزاری یک‌هزار و ۲۳۷ نشست کتابخوان در کرمان

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان کرمان با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ کتابدار در کتابخانه‌های استان فعالیت می‌کنند و ۸۰ درصد متخصص کتابداری هستند، افزود:  انجمن کتابخانه‌های عمومی در سراسر استان تشکیل می‌شود و حدود ۵۹۰ نفر عضو دارد و ۱۳۳ جلسه با ۵۰۰ مصوبه در استان از ابتدای امسال داشتیم.

حسین‌زاده با اشاره به اینکه کمیته نهضت مطالعه مفید استان ۳۹۵ نفر عضو دارد و در شهرستان‌ها تشکیل می‌شود، گفت: کتابخانه‌ها نباید صرفا بحث امانت کتاب باشد چون مکان‌های تاثیرگذاری در تمام حوزه‌ها به ویژه فرهنگ است و تلاش کردیم مجموعه‌هایی که می‌توانند کمک باشند را همراه حوزه کتابخانه‌ها کنیم.

وی به برنامه‌های مختلف فرهنگی در کتابخانه‌ها اشاره و عنوان کرد: ارتباط با آموزش و پرورش و مهدکودک‌ها داشته و نشست‌های کتابخوان را برگزار کردیم که همراه با معرفی کتاب‌ها است و بیش از یک‌هزار و ۲۳۷ نشست کتابخوان در استان داشتیم که بیش از ۶ هزار کتاب معرفی شده است.

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان کرمان گفت: برگزاری بیش از ۹۲۴ مسابقه کتابخوانی، ۸۵ جلسه نقد و بررسی کتاب، برنامه فرهنگی و مذهبی و برپایی بیش از ۴ هزار نمایشگاه در سطح کتابخانه‌ها و ۴۰ مورد رونمایی کتاب را از دیگر اقدامات اداره کل کتابخانه‌های استان است.

 

ساخت حدود ۱۶ هزار متر مربع فضای کتابخانه توسط خیران

حسین‌زاده با بیان اینکه شاداب‌سازی جزو اولویت کاری ما است، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم چراغ مطالعه در کتابخانه‌های استان روشن و پرفروغ باشد و فضای بی‌انگیزه نباشد.

وی به ساخت حدود ۱۶ هزار متر مربع فضای کتابخانه در استان توسط خیران اشاره کرد و افزود: در بیست و ششمین دوره هفته کتاب از ۲۳ تا یک آذر ماه در استان بیش از یک‌هزار برنامه‌ پیش‌بینی شده است.

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان کرمان بازگشایی سه باب کتابخانه عمومی، افتتاح کتابخانه شهید باهنر کرمان، ۲۹۰ نشست کتابخوان، برگزاری ۶۰ مسابقه کتابخوانی، ۶۰۱ جلسه جمع‌ خوانی کتاب، رونمایی از هشت کتاب و تجلیل از کتابداران را از جمله برنامه‌های هفته کتاب در کرمان اعلام کرد.

حسین‌زاده از اختصاص حدود یک میلیارد تومان تجهیزات کتابخانه‌ای توسط خیران و دستگاه‌ها به کتابخا‌نه‌های استان خبر داد و گفت: امسال با توجه به برگزاری کنگره شهدای استان کرمان، مسابقه سراسری با عنوان آسمانی‌ها از کتاب‌های حوزه دفاع مقدس در استان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال بیش از ۳۰ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های استان اهدا شده است، خاطرنشان کرد: در پرداخت سهم نیم درصد شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها متاسفانه این قانون در کشور و استان محقق نمی‌شود اما در استان داریم شهرهایی که کمک‌های خوبی کردند.

 

 

 

 

منبع: فارس