خانوارهای چند قلو در قزوین از خدمات بهزیستی بهره‌مند شدند

مدیرکل بهزیستی قزوین گفت: ۳۶۹ میلیون ریال در نیمه نخست سال جاری برای کمک به تغذیه ۳۵۷ خانوار دارای فرزندان چند قلو در استان به تعداد ۷۵۸ کودک از سوی این اداره کمک شده است.

به گزارش کودک پرس ،علیرضا وارثی ضمن تشریح عملکرد دفتر توانمندسازی زنان و خانواده این اداره کل، تاکید کرد: طی مدت یاد شده سه هزار و ۱۲۳ زن سرپرست خانوار استان نیز از مستمری ماهانه این اداره کل بهره مند بوده اند.
وی اضافه کرد: در نیمه نخست امسال همچنین هشت میلیارد و ۹۳۷ میلیون ریال اعتبار از سوی دفتر توانمندسازی خانواده و زنان بهزیستی استان در قالب طرح های مختلف هزینه به عمل آمده است.
وارثی ادامه داد: برنامه بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار شهری نیز از دیگر برنامه هایی است که برای یک هزار و پنج زن سرپرست خانوار زیر ۵۰ سال شهری اجرایی شد.

این مسئول، تامین هزینه های سلامت جسمی و روانی ۶۵ زن سرپرست خانوار، راه اندازی ۲ گروه همیار، کمک به تامین ودیعه مسکن برای ۱۱ خانوار تحت پوشش، تهیه ۸۰ دست از لوازم ضروری مددجویان تحت پوش و ۲ فقره کمک به تامین سرمایه کاری زنان سرپرست را از دیگر خدمات انجام شده در این مدت دانست.
به گفته وارثی، اجرای طرح بازتوانی و خروج از چرخه حمایتی برای ۸۹ خانوار، برگزاری دوره های آموزشی برای ۴۵ مددکار و کارشناسان مراکز دولتی و غیردولتی به همراه ۲ دوره آموزش برای زنان سرپرست خانوار و شاغلان گروه های همیار از دیگر موارد خدماتی این اداره کل در حوزه توانمندسازی زنان و خانواده بوده است.

مدیرکل بهزیستی قزوین ادامه داد: در راستای تقویت امور مددکاری زنان سرپرست خانوار به ۲۱ مرکز غیر دولتی همکار با دفتر توانمندسازی خانواده و زنان بابت ۲ هزار و ۳۰۴ پرونده یارانه پرداخت شد.

وی، هدف این دفتر در فرآیند توانمندسازی و ارتقای کیفیت سطح زندگی خانوارهای زن سرپرست از بعد مادی و معنوی دانست و یادآور شد: در این رابطه برنامه های گسترده ای جهت ارایه خدمات حمایتی، فرهنگی، آموزشی، روان شناختی طراحی و تدوین شده است.
بیدخام اضافه کرد: هدف اصلی از فعالیت های انجام شده نه حمایت مالی صرف، بلکه تسهیل و تسریع فرآیند توانمندسازی خانوارها بوده که با توجه به دغدغه اصلی آنها برای تامین هزینه های ضروری زندگی، تامین مسکن مناسب، تحصیل فرزندان و نیز بهره مندی از خدمات بیمه ای به دنبال آن هستیم تا زنان سرپرست خانوار را به لحاظ توانمندی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خودکفا کنیم..

وارثی تصریح کرد: زنان سرپرست خانوار براساس فرم های اشتغال، مورد استعداد سنجی قرار گرفته و با ارایه آموزش در زمینه مهارت های زندگی، فنی و حرفه ای و نیز آماده سازی شغلی بتوانند برای خود زمینه اشتغال را فراهم کنند.

این مسئول اضافه کرد: دفتر توانمندسازی علاوه بر پرداخت وام خوداشتغالی و سرمایه کار بلاعوض، اقدام به تشکیل گروه های همیار کرده و با تاسیس گروه با حداقل ۵ عضو و سرمایه اولیه ۳۰۰ میلیون ریال، با توجه به مهارت آنان زمینه کسب و کار برای آنان را فراهم می کند. وارثی در پایان خاطرنشان کرد: این قشر از جامعه ضمن نظارت مستقیم با حضور مددکاران، پست تز یک سال اقدام به بازتوانی گروه خود خواهند کرد.

 

 

 

 

منبع: ایرنا