حق نداریم کودکان را ناامید کنیم/ معرفی داوران بخش‌های مختلف جشنواره

نشست خبری بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور مریم کاظمی دبیر جشنواره، علیرضا درویش‌نژاد رییس جشنواره و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان و اردشیر صالح‌پور، قائم مقام این دوره از جشنواره در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد. مهدی حاجیان مدیر بخش جشنواره‌های ادراه کل هنرهای نمایشی هم، اجرای برنامه را بر عهده داشت.

به گزارش کودک پرس ، در این نشست مریم کاظمی داوران بخش‌های مختلف را معرفی کرد.

به گفته او، گروهی مرکب از بهرام شاه محمدلو، رحمت امینی، حسین صفی، گلاب آدینه و شهره سلطانی، هیات داوران بخش مسابقه ایران، هوبرت فون باخر از آلمان، پانته‌آ بهرام و مهرداد رایانی‌ مخصوص نیز هیات دوارن بخش مسابقه بین‌الملل را بر عهده دارند. داوری بخش مسابقه خردسال بر عهده مجید قناد، حسین محب اهری است و مریم معترف، مجید امرایی و محسن پورقاسمی نیز داوری بخش خیابانی را انجام می‌دهند.

کاظمی یادآوری کرد که پیش از این گروهی مرکب از محمد چرم‌شیر، حمیدرضا نعیمی و بهرام جلالی‌پور را داوری بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی را انجام داده‌اند که از میان آثار رسیده، ده نمایشنامه به مرحله اول راه یافته‌اند و در اختتامیه سه نمایشنامه برگزیده معرفی خواهند شد.

این هنرمند تئاتر کودک و نوجوان با اشاره به شعار جشنواره امسال”کودک و حقوق اجتماعی” خاطرنشان کرد که در کشور ما گاه بحث‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، نگرانی‌هایی را برای کودکان ایجاد می‌کند و امید آنان را از بین می‌برد درحالیکه یکی از حقوق ابتدایی کودکان، امید به آینده است و ما تلاش کردیم از طریق تئاتر، کودکان را با حقوق خود آشنا کنیم. در همدان هم پیشنهاد شد حقوق شهروندی نیز اضافه شود و ما نیز استقبال کردیم.

دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با بیان اینکه تحریم‌ها تاثیری بر حضور گروه‌های بین‌المللی در این دوره از جشنواره نداشته، توضیحاتی درباره نمایش‌های خارجی ارائه کرد و گفت: امسال از ١٢ کشور مهمان داریم که ١٠ گروه از آنان اجرای نمایش دارند و بقیه، در برگزاری کارگاه‌های آموزشی مشارکت دارند. بر همین اساس کشورهای آلمان، بلژیک، ایتالیا، ترکیه، عراق، آذربایجان، آفریقای جنوبی، اسپانیا و نروژ (کار مشترک)، هند با اجرای نمایش  و کشورهای هلند، استرالیا حضور دارند.

رییس جشنواره بیست و پنجم هم با اشاره به جایگاه مهم جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در استان همدان، نهادینه کردن پایه‌های تئاتر در کودکان، پیوند خانواده‌ها با تئاتر و ایجاد نشاط و شادی و آشنایی با دستاوردهای تئاتر دنیا را از مهترین اهداف این رویداد فرهنگی برشمرد و در این باره توضیح داد: از آنجا که کودک، خانواده را نیز به دنبال خود به سالن تئاتر می‌کشاند، کمک می‌کند تا تئاتر وارد سبد خانوار شود. از سوی دیگر ما به دنبال ایجاد شادی در جامعه‌ایم زیرا با حاکم شدن شادی در هر جامعه‌ای است که آن جامعه رشد می‌کند و ناهنجاری‌ها در آن پایین می‌آید و یکی از پایه‌های ایجاد این بستر، تئاتر است.

او از برپایی شادپیمایی به عنوان یکی از برنامه‌های مهم این دوره از جشنواره خبر داد و گفت این شادپیمایی کاملا مردمی است تا جشنواره صرفا شکل یک برنامه کلیشه‌ای و اداری را نداشته باشد. این برنامه از آرامگاه ابن سینا تا میدان امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

در ادامه این نشست درویش‌نژاد از ایجاد دبیرخانه دایمی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در همدان خبر داد و درباره بودجه جشنواره گفت: نگاه ما و مرکز هنرهای نمایشی بر افزایش بودجه است ولی به دلیل محدودیت‌های منابع اعتباری در کل کشور، دست ما نیز بسته است ولی در همین شرایط هم انتظار ارتقای کمی و کیفی داریم.

سپس اردشیر صالح‌پور به تشریح برنامه‌های جنبی جشنواره پرداخت و افزود: بیست و پنجمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همزمان با صدمین سال تئاتر کودک در ایران برگزار می‌شود. به همین دلیل برنامه‌های ویژه‌ای داریم از جمله اینکه روز پنجشنبه ٢٤ آبان برنامه‌ای بر مزار جبار باغچه‌بان پدر تئاتر کودک ایران در شهر ری خواهیم داشت و با همراهی شهرداری منطقه ٢٠ قرار است میدانی که کنار مزار این هنرمند است، به نام او نامگذاری و مزار او به آرامگاه مشاهیر تبدیل شود و تندیس او نیز نصب خواهد شد.

منبع: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی