نتیجه بررسی ۱۶۰ هزار کودک: تنبیه فرزند؛ آری یا خیر؟

کودکانی که مورد تنبیه فیزیکی قرار می‌گیرند، اعتماد به نفس ضعیفی دارند و‌ از ضعف روابط اجتماعی رنج می‌برند. اثرات مخرب تنبیه بدنی، در سنین بلوغ بیشتر نمایان می ‌شود و تا پایان عمر ادامه دارد.

به گزارش کودک پرس ، تربیت فرزند از مهمترین دغدغه های خانواده های ایرانی است که در شماره های گوناگون، بخش های مختلفی از راه های تربیت صحیح را تقدیم حضور مخاطبان گرامی خواهیم کرد.

* تنبیه بدنی کودکان ممنوع

نتیجه ‌ی یک مطالعه ‌ی پنجاه ساله نشان می ‌دهد، تنبیه بدنی هیچ اثر مثبت و سازنده ‌ای بر تربیت ندارد؛ بلکه سبب افزایش لجبازی و بی ‌نظمی کودکان می ‌شود.

مطالعات پنجاه ساله‌ ی محققان دانشگاه ‌های تگزاس و میشیگان نشان می‌دهد که تنبیه بدنی کودکان هیچ تأثیر مثبت تربیتی، چه کوتاه‌مدت و چه در بلند‌مدت ندارد.

برخی از والدین معتقدند که تنبیه بدنی سبب افزایش فرمان ‌برداری و نظم کودکان می‌شود؛ ولی نتیجه این مطالعه ۵۰ ساله نشان می ‌دهد، تنبیه هیچ اثر مثبت و سازنده ‌ای بر تربیت کودکان ندارد.

این مطالعه با بررسی ۱۶۰ هزار و ۹۲۷ کودک نشان می ‌دهد تنبیه فیزیکی حتی در کمترین مقدار آن، اثرات مخربی بر روحیه کودک دارد و سبب افزایش رفتارهای ضد اجتماعی می‌شود. لجبازی در کودکانی که مورد تنبیه بدنی قرار می ‌گیرند، بیشتر دیده می ‌شود و این کودکان سعی دارند اغلب برخلاف انتظار والدین رفتار کنند. کودکانی که مورد تنبیه فیزیکی قرار می‌گیرند، اعتماد به نفس ضعیفی دارند و‌ از ضعف روابط اجتماعی رنج می‌برند.

اثرات مخرب تنبیه بدنی، در سنین بلوغ بیشتر نمایان می ‌شود و تا پایان عمر ادامه دارد. افرادی که در کودکی تجربه تنبیه بدنی دارند، معمولاً روحیه مستقلی ندارند و نمی‌ توانند از استعدادهای بالقوه استفاده کنند.

منبع: پایگاه اینترنتی هفته نامه افق حوزه