کدام بیماری با سلیاک اشتباه می‌شود

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم را تشریح کرد و گفت: این بيماری باعث ايجاد علائم مشابه با بيماری سلياك می‌شود ولی براي تشخيص قطعی آن نمی‌توان از اندوسكوپی و تست‌های آزمايشگاهی استفاده كرد.

به گزارش کودک پرس ، آزیتا گنجی، فوق ‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره گوارش و کبد، در ارتباط با بیماری‌های وابسته به گندم اظهار داشت: این بیماری‌ها طیف وسیعی را تشکیل می‌دهند که با مکانیسمهای ایمنولوژیک و غیر ایمنولوژیک باعث ایجاد علائم و کاهش کیفیت زندگی بیماران می‌شوند و به طور کلی سلیاک و نان ‌سلیاک (حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گلوتن) دو دسته عمده این بیماری‌ها هستند.

وی افزود: سلیاک بیماری ایمونولوژیک وابسته به گلوتن موجود در گندم و غلات  بوده ولی در موردحساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم مکانیسم ایجاد علائم وابسته به سیستم ایمنی و با ایجاد انتی بادی و ایجاد خاطره این واکنش در بدن نیست.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: شاید  به دنبال ابتلا به عفونت‌های باکتریال و یا ویرال و یا نغییر در میکروبیون‌های روده گیرنده های سطح سلول نحریک شده ومنجر به افزایش نفوذ پذیری غشا سلول گردد که منعاقبا باعث تحریک ماکروفاژها و سایر سلولهای موجود در زیر مخاط در مواجهه با ترکیبات موجود در دانه گندم شده و باعث ایجاد علائم گوارشی و خارج گوارشی در بیمار شود که این علائم شبیه به سلیاک است.

 

فوق‌ تخصص بیماری‌های گوارش و کبد ادامه داد: علایم غیرگوارشی حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم  همچون کم‌خونی، درد استخوانی و عضلانی  گیجی  و منگی و علایم گوارشی شامل درد شکم، تهوع و نفخ است.

عضو هیأت علمی علوم پزشکی مشهد دکتر گنجی عنوان کرد: برای تشخیص این بیماری بعد از قطعی کردن عدم وجود سلیاک رژیم بدون گلوتن را برای بیمار آغاز می‌کنیم. اگر طی چند روز وضعیت رو به بهبود رفت  و یا حداقل بیش از ۵۰ درصد کاهش علائم مختلف را نشان داد و در صورت مصرف مجدد گلوتن  عود مجدد علائم دیده شد تقریبا از تشخیص بیماری مطمئن می گردیم .ولی مشکل بعدی ما تعیین طول درمان و یا زمان نیازمند به رعایت رژیم غذایی است که تاکنون مشخص و ثابت نشده است.

 

وی گفت: برخی از غذاها و میوه جات و سبزی‌هایی که محتوی  فودمپ (انواع کربوهیدرات‌هایی که هضم سختی دارند و سبب مشکلات گوارشی می‌شوند) است نیز به علت عدم هضم و جذب می توانند علائم مشابهی  بخصوص نفخ و درد شکم را ایجاد می کنند ولی در این بیماران علائم خارج گوارشی بروز نمی کند که باید برای تشخیص افتراقی مد نظر قرار گیرد

 

 

 

 

منبع: فارس