آغاز برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم/ معاینه بیش از ۳ میلیون کودک در سال ۹۶

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور از آغاز برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی ویژه کودکان ۳ تا ۶ سال در ۴۲۲ پایگاه دائم و ۲۰ هزار پایگاه غیردائم از اول آبان تا پایان آذرماه خبر داد.

به گزارش کودک پرس ، مینو رفیعی در مراسم آغاز برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم که در یکی از  مهدهای کودک برگزار شد، گفت: در سال ۷۴ بود که  برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم توسط معاونت پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور آغاز شد و به تدریج گسترش یافت تا اینکه در سال ۷۷ در تمامی شهرها و روستاهای کشور به اجرا درآمد.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه طرح غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم از ابتدای آبان ماه آغاز و تا آخر آذرماه ادامه خواهد داشت، گفت: این طرح در مناطق سردخیز و صعب‌العبور تا بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

رفیعی با بیان اینکه در برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی امسال ۴۲۲ پایگاه دائم و بالغ بر ۲۰ هزار پایگاه سیار و غیردائم آماده پذیرش کودکان ۳ تا ۶ سال در هستند، گفت: پایگاه‌های دائم در مهدهای کودک مستقر شده و در پایگاه‌های غیردائم و موقتی در روستاها، مناطق حاشیه‌ای و میادین شهر مستقر خواهند بود. در پایگاه‌های دائم تنها اقدام به پذیرش کودکان در مهدهای کودک خواهد شد و علاوه بر آن خانواده‌ها می‌توانند برای معاینه فرزندانشان در طرح غربالگری بینایی به مجتمع‌های بهزیستی، مراکز بهداشت در روستاها و شهرها و همچنین پایگاه‌های بسیج و مساجد مراجعه کنند.

 

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور  با بیان اینکه در سال گذشته در اجرای این برنامه ملی ۷۵ درصد کودکان تحت پوشش قرار گرفتند، گفت:  بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار کودک ۳ تا ۶ سال معاینه شدند و در نهایت حدود ۱۷ هزار کودک در این سن مبتلا به تنبلی چشم تشخیص داده شدند و در ادامه به مراکز تخصصی‌تر ارجاع داده شدند.

رفیعی افزود: طرح غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم در ۳ سطح از جمله سطح اول در مهدهای کودک و پایگاه‌های غیردائم، سطح دوم در اپتومتری و در سطح سوم به چشم‌پزشک معرفی می‌شوند.

 

وی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده هزینه معاینه کودکان ۳ تا ۶ سال در مراکز دولتی از طریق E-chart،  (دستگاه دولتی) ۲ هزار تومان و در مراکز غیردولتی E-chart، دو هزار و ۵۰۰ تومان در سال خواهد بود.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه از ابتدای اجرای طرح از سال ۷۴ تا پایان سال ۹۶، نزدیک به ۳۷ میلیون کودک بین سنین ۳ تا ۶ سال در برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی شرکت کردند که البته شاید برخی از این کودکان یک تا ۳ بار در این طرح مشارکت کرده باشند و از این تعداد ۳۱۳ نفر از کودکان دچار تنبلی چشم بوده‌اند.

 

رفیعی گفت: امسال اعتباری حدود ۶ میلیارد تومان برای اجرای طرح پیش‌بینی شده که بخشی از این اعتبار صرف هزینه خرید برای کودکانی که نیاز به عینک داشته باشند خواهد شد. خانواده‌هایی که توان پرداخت هزینه‌های طرح را نداشته باشند به صورت رایگان پذیرش می‌شوند.

 

 

 

 

منبع: ایسنا