دستورالعمل اجرای فرهنگ نماز در اختیار مدارس قرار گرفت

دستورالعمل تقویت و اجرای فرهنگ نماز در مدارس با دستور وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد.

به گزارش کودک پرس ، متن این دستورالعمل به شرح زیر است:

قرآن، عترت و نماز از مبانی و ارکان اصلی سند تحول بنیادین در وزارت آموزش و پرورش است و با عنایت به پیام مقام معظم رهبری مدظله العالی به بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز مبنی بر اینکه «مسئولان نظام اسلامی باید امکانات گسترده خود را در خدمت این دعوت بگذارند. روحانی، معلم، مربی، مدیر و مسئول در همه جا مخاطبان و دایره نفوذ خود را به این سو بکشانند و از آنان دعوت کننده به خدا و نماز بسازند.» تکلیف ما برای اقامه باشکوه نماز در برنامه‌ها سنگین تر می شود.

همچنین با توجه به اینکه اقامه نماز اولین وظیفه الهی (الَّذِینَ إِن مَّکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ ) (حج،۴۱) و بهترین وسیله تقرب ما به خداست (اِنَّ الصَّلاة قُربانُ المُؤمِن) و با نصب العین کلام گهربار حضرت علی(علیه السلام) که فرمودند: تمام خدمات شما تابع نمازتان است. (وَ اعْلَمْ أَنَّ کُلَّ شَیْ‌ءٍ مِنْ عَمَلِکَ تَبَعٌ لِصَلَاتِک)، توجه به تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مدارس سراسر کشور به عنوان مهمترین اولویت‌ وزارت آموزش و پرورش است درسال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ است، لذا ضروریست مدیران کل محترم به‌ عنوان مسئول ستاد اقامه نماز در تحقق هرچه بیشتر منویات مقام معظم رهبری مدظله‌العالی و اجرای بندهای ذیل، همه تلاش و همت خود را در این جهت مصروف دارند:

– ستاد اقامه نماز به ریاست مدیرکل استان و روسای ادارات شهرستان ها و مناطق با هدف اجرایی کردن مفاد سند طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ نماز در مراکز آموزشی و تربیتی به طور منظم تشکیل شود.
– ترتیبی اتخاذ شود تا در همه مدارس نماز جماعت تا حد امکان در وقت شرعی اقامه شود.
– در همه مدارس امام جماعت توانمند و مجرب (اعم از روحانی یا همکار فرهنگی) انتخاب و منصوب شود.
– شرایط برای پخش اذان به وقت شرعی از بلندگوهای مدارس مهیا شود.
– به منظور اقامه منظم و مستمر نماز جماعت در مدارس زنگ نماز در متن برنامه رسمی روزانه مدارس در تمامی دوره ها و پایه های تحصیلی به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در وقت نماز تعیین شود.
– خیرین مسجدساز به ساخت و تجهیز نمازخانه مدارس فاقد نمازخانه ، جذب و هدایت شوند.
– مدیران مدارس تمهیدات لازم را برای حضور حداکثری داوطلبانه همکاران و دانش‌آموزان در نماز جماعت فراهم کنند و حضور مدیران ستادی و مدارس و عوامل اجرایی آموزشگاه مورد تاکید است.
– به آراستگی فضای نمازخانه‌ها و تجهیز نمازخانه‌ها به امکانات لازم توجه شود.
– مدیران مدارس نوبت دوم، زمینه اقامه نماز را برای همکاران و دانش آموزانی که موفق به اقامه نماز در اول وقت نشده‌اند، فراهم کنند.
– برای برقراری تعامل پویا و سازنده میان مدارس، مساجد و جامعه محلی با تاکید بر اجرای طرح پیوند مدرسه با مسجد و نمازهای جمعه برنامه‌ریزی شود.
– در راستای اجرایی شدن راهبردهای «طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مراکز آموزشی و تربیتی» و تفاهم نامه بین وزارت آموزش و پرورش و ستاد مرکزی اقامه نماز، با همکاری ستاد اقامه نماز استان و سایر مراکز فرهنگی، دوره های توانمندسازی با موضوع نماز برای همکاران فرهنگی و دانش آموزان و اولیاء آنها برگزار شود.- تاکید می شود در وقت نماز ترتیبی اتخاذ شود تا هیچ گونه فعالیت دیگری مانندکلاس درس، کارگاه، آزمایشگاه و همایش انجام نشود.

 

 

 

 

منبع: ایرنا