آغاز هفته ملی کودک از شنبه در سراسر کشور

هفته ملی کودک صبح شنبه آغاز می‌شود تا یک هفته به کودکانی اختصاص داشته باشد که قرار است آینده ایران به دست آنها ساخته شود.

به گزارش کودک پرس، در میانه‌های تابستان گرم امسال دست‌اندرکاران وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی فعال زیر سقف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گردهم آمدند تا برای برپایی یک هفته پر از نشاط، جذابیت، بازی و سرگرمی برای کودکان برنامه‌ریزی کنند.

نتیجه آن نشست‌ها، انتخاب جمله «آینده را باید ساخت» به عنوان شعار هفته ملی کودک بود و این مسؤولان در عین حال برای جلب توجه بیشتر جامعه به مسایل کودکان هریک از روزهای ۱۴ تا ۲۰ مهر را با عنوان‌های مختلفی نام‌گذاری کردند. آنان البته توافق کردند با تشکیل و فعال کردن دبیرخانه‌ای دایمی هرگز توجه به مسایل کودکان را به یک هفته منحصر نکنند. حالا روز ۱۴ مهر و هفته ملی کودک فرا رسیده است و نتیجه آن جلسات پی‌درپی در تهران و استان‌های مختلف کشور قرار است در قالب برنامه‌هایی شاد و متنوع، در تهران و دیگر شهرهای ایران در اختیار کودکان، به عنوان مخاطبان اصلی و در معرض توجه خانواده‌ها و دست‌اندرکاران و مسؤولان کشور قرار بگیرد.

در این میان مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط بسیار قابل توجه بود و قرار است در تهران و در روزهای هفته‌ ملی کودک، ۳۰ سازمان و نهاد، همچون هلال‌احمر، انجمن دیابت، وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی، شورای کتاب کودک، سازمان فضایی ایران، آتش‌نشانی، و… گردهم آیند و به ارائه برنامه‌های‌شان بپردازند. علاوه بر این، کودکان و نوجوانان در این هفته می‌توانند از کارگاه‌های کانون پرورش فکری در بخش‌های ‌فرهنگی، هنری و ادبی در همین نمایشگاه – که در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون تهران واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود – بهره ببرند. اکران فیلم، اجرای تئاتر و برنامه‌های صحنه‌ای هم می‌تواند از بخش‌های جذاب فعالیت‌های کانون در این نمایشگاه به حساب آید.

 

همچنین تئاتر «کلوچه‌های خدا» نیز در مرکز تئاتر کانون واقع در پارک لاله با تخفیف ویژه در همین هفته به روی صحنه می‌رود. علاقه‌مندان  به مباحث پژوهشی نیز می‌توانند در هفته ملی کودک در ۳ نشست و کارگاه تخصصی که از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دیگر نهادها برپا می‌شود، شرکت کنند. همچنین ویژه برنامه‌ «شبی با سینمای کانون» ساعت۲۰:۳۰ روز شنبه ۱۴ مهر در پردیس سینمایی کوروش برپا می‌شود و در عین حال برترین‌های نیم قرن سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در قالب فیلم کوتاه، بلند و انیمیشن هر روز عصر از ساعت ۱۶ تا ۱۹ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون نمایش داده می‌شود.

در عین حال، ۱۱ فیلم‌ منتخب سی‌ و یکمین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان با عنوان «هفته سینمای کودک» از سوی کانون و بنیاد سینمایی فارابی به صورت اکران خصوصی برای اهالی سینما، رسانه و کودکان‌ و نوجوانان در سینما تئاتر کانون واقع در خیابان خالداسلامبولی تهران در این هفته به روی پرده می‌رود. دو فیلم نیز از سینمای هنر و تجربه با موضوع و محوریت کودکان در نخستین روز هفته‌ ملی کودک در سینما تئاتر کانون به نمایش در می‌آید. این در حالی است که کودکان بستری در بیمارستان‌ها هم در تهران و دیگر شهرهای کشور از این برنامه‌ها محروم نخواهند بود و برگزارکنندگان این برنامه‌ها تلاش می‌کنند با حضور در بیمارستان‌های مختلف شادی و نشاط را به این کودکان نیز هدیه کنند.

بر همین اساس مربیان کانون در تهران به بیمارستان‌های بهرامی، حضرت‌ علی‌اصغر(علیه‌السلام) و قلب شهید رجایی می‌روند و علاوه بر اهدای کتاب و گل به کودکان بیمار، به اجرای قصه‌گویی، نمایش و… دیگر برنامه‌های جذاب می‌پردازند. برگزاری مراسم روز جهانی کودک (دوشنبه ۱۶ مهر) در سالن مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌ و هنری کانون تهران و در دیگر شهرهای کشور با حضور کودکان و نوجوانان و مسؤولان از دیگر برنامه‌های این هفته به شمار می‌رود. همچون سال‌های گذشته در این هفته ثبت‌نام کودکان و نوجوانان در مراکز فرهنگی هنری کانون رایگان خواهد بود.

 

این برنامه‌ها در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون واقع در خیابان حجاب تهران از ساعت ۹ تا ۱۹ روزهای ۱۴ تا ۲۰ مهر برگزار می‌شود.