موقعیت فعلی شما : خانه/دسته بندی نشده
17
28 تیر 1395
طبیعت‌گردی و بازی دو محور اصلی اردوهای تابستانی کانون

«طبیعت‌گردی و بازی» دو محور موضوعی اردوهای تابستانی کودکان و نوجوانان ویژه اعضای مراکز فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور تعیین شده است.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی اداره‌کل آفرینش‌های فرهنگی و امور استان‌ها اردوهای تابستانی امسال قرار است با این دو محور موضوعی و با توجه به جغرافیای بومی هر منطقه برگزار شود.
براساس این گزارش در «محور موضوعی طبیعت‌گردی» اعضا با شناخت گیاهان، جانوران و حیوانات منطقه، طبیعت در قرآن، زندگی در طبیعت و… آشنا می‌شوند.
برهمین اساس، در محور موضوعی «بازی» با توجه به این‌که در اردوهای گذشته، بازی‌های بومی در برخی از اردوها اجرا شده است امسال به منظور شناسایی بازی‌های بومی، آموزشی، خلاق و…. خلق بازی‌های جدید و استفاده از قابلیت‌های تربیتی و آموزشی بازی این فعالیت به عنوان یکی از محورهای موضوعی در نظر گرفته شده است.
لازم به ذکر است که استان‌ها می‌توانند با انتخاب یکی از رویکردهای فرهنگی، ادبی، علمی، اسلامی و… برای اجرایی شدن یکی از این محورها برنامه‌ریزی کنند. در عین حال این محورها برای بازدیدها و گردش‌های درون شهری نیز کاربرد دارند.
هم‌چنین انتخاب یک محور موضوعی به معنای حذف یا نادیده گرفتن محور دیگر نیست، این بدان معناست که تمرکز و برنامه‌ریزی اصلی متوجه محوری است که انتخاب شده است. به طور مثال چنان‌چه محور طبیعت‌گردی انتخاب شود برنامه بازی‌ها از مجموع برنامه‌‌های اردویی حذف نخواهد شد اما برنامه‌ریزی همه جانبه برای طبیعت‌گردی است و اجرای بازی به عنوان یکی از اجزاء مجموعه برنامه اردو درنظر گرفته می‌شود.
نیازسنجی، انتخاب مناسب عوامل اجرایی و مربیان علاقه‌مند و آگاه، شناسایی و انتخاب اردوگاه مناسب با شرایط ذکر شده درآیین‌نامه اردو، افزایش ضریب ایمنی اردو و توجه به ظرفیت‌های استان از بعدهای مختلف فرهنگی، طبیعی و اقتصادی از مهمترین عواملی است که سبب ارتقاء برنامه‌های اردو و تقویت محتوا خواهد شد.
اردو یکی از موثرترین فعالیت‌ها جهت جذب و پایدارسازی اعضا است که فرصت زندگی مستقل به همراه تعامل و همکاری گروهی برای کودکان و نوجوانان فراهم می‌کند.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هر سال هم‌زمان با تعطیلات تابستان و زمان فراغت کودکان و نوجوانان برنامه‌های مختلفی را برای آن‌ها تدارک می‌بیند که برگزاری اردو یکی از این برنامه‌های جذاب و مورد استقبال مخاطبان است.

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین