این دختر نوجوان، علیه اسرائیل شکایت می‌کند

عهد تمیمی دختر نوجوانی که سال گذشته در درگیری با سربازان اسرائیلی بازداشت شد و هشت ماه به زندان افتاد، این هفته از زندان آزاد شده است. او در اولین مصاحبه‌اش به روزنامه گاردین گفته وقتش را در زندان صرف خواندن حقوق کرده و حالا می‌خواهد یکی از پیشنهادهای بورسیه دانشگاهی‌اش را قبول کند و حقوق بین‌الملل بخواند.

به گزارش کودک پرس ، بازداشت و به دادگاه کشیده شدن عهد تمیمی و بعد از آن محکومیتش به حبس، ماه‌ها در صدر گزارش‌های حقوق بشری علیه اسرائیل بود. ‌اعتراضات فعالان حقوق بشر و حقوق کودکان در سرتاسر دنیا تا همین روز آزادی عهد که حالا ۱۷ ساله است، ادامه داشته است.

عهد در کرانه غربی زندگی می‌کند؛ منطقه‌ای تحت اشغال نظامی اسرائیل. تصاویر او از وقتی بسیار کوچک بود و در اعتراض به نیروهای اشغال‌گر کرانه غربی رود اردن حاضر می‌شد،‌ در رسانه‌ها منتشر شده است. حالا می‌گوید بنا دارد در آینده، وقتی وکیل شد در مورد شرایط غیرانسانی کودکان در این منطقه اقامه دعوای بین‌المللی کند: «علیه اسرائیل به دادگاه‌های جنایی شکایت می‌کنم. من وکیل بزرگی خواهم شد و حقوق مردمم را به آنها بازخواهم‌گردانند».

او در حبسش در یک زندان زنان در خاک اسرائیل می‌گوید: «من و دیگران از وقت فراوانی که در اختیار داشتیم برای خواندن قانون استفاده کردیم. در واقع ما برای مدتی زندان را به مدرسه تبدیل کردیم».

عهد در حالی در دسامبر سال گذشته دستگیر شد که فیلم برخورد فیزیکی‌اش با یک سرباز اسرائیلی که در حال ورود به محوطه جلوی خانه‌اش بود، دست به دست می‌چرخید و او را به یک قهرمان محلی تبدیل کرد. فیلم، مربوط به ساعتی بعد از یک درگیری در همان نزدیکی‌ها بود؛ زمانی که محمد، پسرعموی عهد، هدف گلوله مشقی سربازی قرار گرفت و زخمی عمیق در سرش به جا ماند.

 

 

محمد تمیمی ماه‌ها بعد از اینکه هدف گلوله مشقی سربازان اسرائیلی قرار گرفت هنوز آثار زخم عمیق آن را بر صورت دارد

 

عهد را در نیمه‌شب با هجوم ماموران نظامی به خانه‌اش بازداشت کردند. در ابتدا علیه او ۱۲ اتهام مختلف مطرح شد که می‌توانست او را برای سال‌ها به زندان بیندازد اما در نهایت پذیرفت که چهار اتهام را بپذیرد و هشت ماه به زندان برود،‌ مبلغی معادل بیش از ۱۰۰۰ پوند جریمه بدهد و با محکومیتی کوتاه‌مدت‌تر آزاد شود.

دادگاه او با وجود اعتراضات فراوان، پشت درهای بسته برگزار شد؛ به این دلیل که برخی راست‌گرایان افراطی در شبکه‌های مجازی او را مورد تهدیدهای جنسی قرار داده بودند و دادگاه نگران بود در صورت برگزاری جلسه علنی نتواند امنیت جانی متهم را حفظ کند.

او در مورد دادگاهش می‌گوید: «من اولین نفر نبودم که چنین برخوردی با او شده است،‌ آخرین نفر هم نخواهم بود. این شیوه‌ای است که اسرائیل به آن عادت دارد».

جنبش‌های محلی حقوق بشر در کرانه باختری می‌گویند «عهد» تنها کودک زندانی در اسرائیل نبوده و بیش از ۳۰۰ نفر دیگر مانند او در حالی که زیر سن قانونی هستند به دادگاه کشیده شده و زندانی شده‌اند.

 

عهد در مورد تجربه زندانی‌شدنش می‌گوید: «‌دستگیر و زندانی‌شدن واقعا تجربه سختی است. هر چقدر تلاش کنم نمی‌توانم آن را در کلمات منعکس کنم. اما این تجربه به زندگی من معنی دیگری داد. شاید این تجربه باعث شد که عاقل‌تر از قبل باشم. علاوه بر این، آنچه در این دوران به من داده شده در آینده به من کمک خواهد کرد. آنها در جریان تحقیقات علیه من از خشونت استفاده کردند. ‌این کاری است که طبق قوانین بین‌المللی خلاف است اما آنها از این کار خودداری نمی‌کنند. به عنوان یک وکیل بین‌المللی علیه آنها اقدام خواهم کرد».

 

 

عهد طبق قوانین بین‌المللی هنوز نوجوان محسوب می‌شود. او به خبرنگار گاردین گفته است که اگر در یک دنیای دیگر به دنیا آمده بود،‌ دوست داشت فوتبالیست شود.

 

عهد،‌ این هفته بلافاصله بعد از اینکه از زندان آزاد شد به دیدن محمود عباس،‌ رئیس‌جمهور حکومت خودگردان فلسطین رفت. خانواده تمیمی می‌گوید دخترشان هنوز تصمیم نگرفته است که کدام یک از پیشنهادهای بورسیه خارجی که برای او فرستاده شده است را قبول کند. او هنوز مشغول میزبانی از تعداد زیادی از فعالان حقوق بشر است که به خانه‌اش می‌آیند تا آزادی و مقاومتش را تبریک بگویند.

 

 

 

 

 

منبع: ایسنا