«مدارسی در سطح استاندارد بین‌المللی» در مناطق آزاد احداث می‌شود

وزیر آموزش‌ و پرورش از تشکیل کارگروه مشترکی برای ایجاد مدارس الگو خبر داد و گفت: اگر بتوانیم در مناطق آزاد، مدارسی در سطح استانداردهای بین‌المللی بسازیم، دانش‌آموزان انگیزه‌ای برای تحصیل در مدارس خارج از کشور نخواهند داشت.

به گزارش کودک پرس ، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در نشست شورای راهبردی آیین‌نامه نحوه اداره آموزش‌ و پرورش مناطق آزاد که در سالن شهید رجایی و با حضور اعضای شورا برگزار شد، اظهار کرد: از نبود مدارس الگو و در تراز جمهوری اسلامی همواره زیان‌دیده‌ایم، بنابراین تلاش می‌کنیم به‌زودی با همکاری سازمان مناطق آزاد، مدارسی با شاخصه‌های متفاوتی در مناطق آزاد راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: با الگوسازی و ایفای نقش الگویی مدارس مناطق آزاد می‌توان با برگزاری اردوهای دانش‌آموزی، آنها را با مدارس موردنظر و ایده‌آل جمهوری اسلامی آشنا کرد.

 

بطحایی با اشاره به تلاش‌هایی که برای تأسیس مدارسی با استانداردهای بالا شده است، گفت: هرچند همواره می‌گوییم مدرسه‌ای در شأن جمهوری اسلامی داشته باشیم و بر این باور هستیم اما هیچ‌گاه نمونه‌ای از آن ایجاد نکرده‌ایم تابه دانش‌آموزان نشان بدهیم.

وی ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب بارها سخن از تحول زده‌ایم و چند بار هم برای ایجاد تحول خیز برداشتیم اما این تلاش‌ها عمدتاً به علت نبود الگو با شکست روبه‌رو شده است.

وزیر آموزش‌ و پرورش از تشکیل کارگروه مشترکی برای ایجاد مدارس الگو با اختیارات کامل اعضا خبر داد و تصریح کرد: اگر بتوانیم در مناطق آزاد مدارسی در سطح استانداردهای بین‌المللی بسازیم، دانش‌آموزان انگیزه‌ای برای تحصیل در مدارس خارج از کشور نخواهند داشت و می‌توانند در مناطق آزاد ادامه تحصیل دهند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

 

وی در خصوص ساماندهی نیروی انسانی در مناطق آزاد اظهار کرد: آموزش‌ و پرورش آمادگی دارد تا با ارائه فراخوان یا برگزاری آزمون و اجرای طرح سنجش صلاحیت‌ها، در تأمین نیروی انسانی مناطق مذکور کمک کند.

بطحایی از ارتباط مستقیم ادارات آموزش‌ و پرورش مناطق آزاد با وزارتخانه خبر داد و خاطرنشان کرد: رؤسای ادارات آموزش‌ و پرورش مناطق آزاد از سوی وزیر انتخاب می‌شوند و با تفویض اختیار به ادارات مناطق آزاد، قدرت اجرایی آنها را افزایش می‌دهیم و هرگونه اختیاری که بتواند در مناطق آزاد تحول ایجاد کند را به آن مناطق تفویض خواهیم کرد، البته این تفویض اختیار ابتدا در برخی مناطق آزاد به‌صورت آزمایشی انجام خواهد شد.

 

 

 

منبع: فارس