۴۵ درصد مادران تا پایان ۲ سالگی به فرزندان خود شیر مادر می‌دهند/ مجهز شدن چندین پارک سطح شهر به اتاق شیر کودک

کارشناس شیر مادر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: متاسفانه فقط ۴۰ درصد از شیرخوارانی که به دنیا می‌آیند تغذیه انحصاری ۶ ماهه تولد دارند و تنها ۴۵ درصد مادران تا ۲ سالگی به فرزندان خود شیر مادر می‌دهند.

به گزارش کودک پرس ، زهره صلاحی پور کارشناس شیر مادر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار داشت : شیر مادر یک نیاز تغذیه ای ایدئولوژیک کودک است و تغذیه با شیر مادر یک روش مطلوب برای تغذیه کودکان می باشد و خیلی اهمیت دارد که بلافاصله بعد از تولد تغذیه با شیر مادر شروع شود.

وی گفت : در کمترین زمان بعد از تولد باید تغذیه با شیر مادر شروع شود و حمایت عاطفی و روانی از مادر صورت گیرد تا بتواند بهترین تغذیه را به کودک خود داشته باشد.

کارشناس شیر مادر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان خاطر نشان کرد : هر ساله دهم تا شانزدهم مردادماه به عنوان هفته جهانی شیر مادر نامگذاری شده است و امسال شعار سازمان بهداشت جهانی برای این هفته ” تغذیه با شیر مادر زیربنای زندگی سالم ” می باشد .

 

صلاحی پور ادامه داد : هر ساله سازمان بهداشت جهانی برای این که بهترین شرایط برای مادران و شیردهی به کودکان و تداوم آن تا پایان دو سالگی فراهم شود یکسری برنامه ها و راهکارها ارائه می دهد که ما به عنوان متولیان بهداشتی و درمانی باید این فعالیت ها را دنبال کنیم تا به اهداف مورد نظر برسیم .

وی با بیان این که شیر مادر دارای اهمیت و مزایای فراوانی است ، افزود : متاسفانه فقط ۴۰ درصد از شیرخوارانی که به دنیا می آیند تغذیه انحصاری ۶ ماهه تولد دارند و تنها ۴۵ درصد مادران تا ۲ سالگی به فرزندان خودشیر مادر می دهند .

کارشناس شیر مادر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان ابراز داشت : با وجود این که در دین اسلام و قرآن کریم به شیردهی فرزندان تا دو سالگی تاکید شده است ولی این موضوع رعایت نمی شود و این عدم شیردهی سبب می شود که میزان شیوع و بار بروز بیماری ها در کودکان بیشتر شود .

 

صلاحی پور با بیان این که شیرخشک مشکلات اقتصادی بر جامعه تحمیل می کند ؛ عنوان داشت : امنیت غذایی کودکان با شیر مادر در بحران های مختلف در کشورها فراهم می شود و شواهد قوی وجود دارد که تغذیه کودک با شیر مادر از مبتلا کودک به بیماری های عفونی ، حاد تنفسی ، پوسیدگی دهان و دندان جلوگیری می کند .

وی خاطر نشان کرد : همه این ها مستلزم این است که قوانین شیردهی را رعایت کنیم مثلا شروع شیردهی مادر ظرف یک ساعت بعد از تولد از قوانین شیردهی است که سبب تداوم شیر دهی و موفقیت مادر می شود .

کارشناس شیر مادر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به این که هزینه کوتاه مدت و بلند مدت تغذیه با شیر مادر به کل جامعه بر می گردد ، یادآور شد : کودکانی که با شیر مادر تغذیه نمی شوند ضریب هوشی کمتری دارند و شانس آن ها برای دستیابی به آموزش خوب کمتر است و میزان کم تغذیه با شیر مادر با افزایش بیماری ها همراه خواهد بود و با افزایش مراقبت های بهداشتی و درمانی هم ارتباط مستقیم دارد .

 

صلاحی پور گفت : همه این موارد باعث شده تا تلاش ما بر این باشد که بتوانیم مادران را تشویق و ترغیب کنیم به این که تغذیه انحصادری کودکان خود را در ۶ ماه اول تولد با شیر مادر داشته باشند و این را تا ۲ سالگی تداوم دهند و چندین سال بر روی این موضوع کار شده و شاخص ها روندی صعودی داشته است .

وی بیان کرد : در طول سال هم چندین بیمارستان به عنوان دوستار کودک معرفی شده اند که اصول ۱۰ گانه سازمان بهداشت جهانی را رعایت می کنند و مورد پایش و ارزیابی قرار می گیرند و این بیمارستان ها مادران را برای شیردهی آماده می کنند و امسال نیز در تاریخ ۱۲ مردادماه جشنی در محل پارک مادر به مناسبت هفته جهانی شیر مادر برگزار می شود .

 

کارشناس شیر مادر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پایان اظهار داشت : در این هفته یکسری پایگاه های شیردهی افتتاح خواهند شد و همچنین امسال چندین پارک بزرگ شهر مجهز به اتاق شیر و اتاق نگهداری کودک خواهند شد .

 

 

 

 

منبع: راه آرمان