ایران در حوزه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان به طرف جامعیت قوانین حرکت می‌کند

وزیر دادگستری گفت: در جمهوری اسلامی ایران، قانون حمایت از زنان و کودکان بی‌سرپرست، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان و قانون حمایت از کودکان و نوجوان بی‌سرپرست و بدپرست را داریم و در این زمینه به طرف کمال و جامعیت قوانین حرکت می‌کنیم.

به گزارش کودک پرس ، سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری در دیدار با یوحنا سوزانا یم بیسه وزیر توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان کشور اندونزی ضمن عرض خیرمقدم به هیأت عالی رتبه اعزامی این کشور اظهار کرد: بی تردید این رفت آمد‌ها بین کشور‌های دوست و مسلمان باعث انتقال تجارب خواهد شد و کمکی برای برداشتن قدم‌های بلندتر در جهت صیانت از هموطنان به ویژه کودکان و بانوان است.
آوایی تصریح کرد: امام خمینی (ره) فرمودند از دامن زن مرد به معراج می‌رود، شاید همین یک جمله تبیین نقش زنان در جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد.
وی گفت: با وجود سنخیت‌های فکری فرهنگی و عقیدتی این روابط و همکاری بین دو کشور بسیار موثر است.

وزیر دادگستری تصریح کرد: در جمهوری اسلامی ایران، قانون حمایت از زنان و کودکان بی سرپرست، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان و قانون حمایت از کودکان و نوجوان بی‌سرپرست و بدپرست و لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را داریم که در صحن مجلس در جریان تصویب قرار دارد. ما در این زمینه به طرف کمال و جامعیت قوانین حرکت می‌کنیم. ضمن اینکه اقتضائات زمان و شرایط اجتماعی تغییر در قانون را می‌طلبد.
آوایی خاطر نشان کرد: وزارتخانه‌هایی مثل آموزش و پرورش، کار و رفاه اجتماعی، امور خارجه، وزارت اطلاعات، ورزش و جوانان و بهداشت با ما در زمینه حقوق کودک همفکری و همکاری دارند، افزون بر این ترویج احترام به شخصیت کودک، پایش و ارزیابی حقوق کودک در سطح ملی، همکاری با سازمان‌های بین المللی به منظور ارتقای حقوق کودک از اهم اهداف تعیین شده است.
آوایی افزود: امیدواریم در چارچوب همکاری‌هایمان بتوانیم این اهداف مشترک را تقویت کنیم و امیدواریم با کمک یکدیگر بتوانیم از کودکان مظلوم میانمار و فلسطین حمایت کنیم.

وزیر دادگستری خاطر نشان کرد: اجلاس منطقه‌ای آموزش حقوق کودک در بین کشور‌های اسلامی حدود دو ماه دیگر در ایران برگزار می‌شود و امیدواریم از کشور شما نیز دوستانی، در این برنامه حاضر شوند.
در ادامه وزیر توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان کشور اندونزی ضمن تشکر از استقبال گرم و صمیمی از این هیات در وزارت دادگستری تصریح کرد: ان شاءالله با امضای یادداشت تفاهم می‌توانیم همکاری بیشتری در جهت حمایت از کودکان و توانمندسازی زنان داشته باشیم.

وی ادامه داد: همانطور که شما به نقش زنان با توجه به فرمایش امام خمینی (ره) اشاره کردید، ما در این زمینه مسئولیت سنگینی داریم و ان شاءالله بتوانیم به هدف توانمندسازی زنان و حمایت از حقوق کودکان دست یابم.
وزیر دادگستری پس از سخنان وزیر توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان کشور اندونزی اظهار کرد: من اعتقاد ندارم که از مجامع بین المللی نباید استفاده کرد اما به نظر بنده مجامع خودمان نیز ظرفیت هایی دارد که باید از آن استفاده شود، مجامع بین المللی در موضوعات مختلف از جمله زنان و کودکان نگاه یکسانی ندارند، بنابراین این وضعیت بین المللی رسالت ما را در این حوزه بیشتر و سنگین تر می کند.

 

وی ادامه داد: اراده و عزم شما در این راه سختی که در پیش دارید را تحسین می کنم، امیدواریم این سفر زمینه ادامه همکاری ها را عمیقتر کند.

 

 

 

 

منبع: فارس