انحلال ۳ مدرسه غیردولتی و لغو ابلاغ ۳ مدیر مدرسه در تابستان امسال

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی گفت: طی دو ماه گذشته ۱۲۰ گزارش مردمی داشتیم که بعد از بررسی‌های بازرسان مدارس غیردولتی، حدود ۲۲ تخلف در مدارس محرز شد و در نهایت به ۱۷ تذکر، ۳ لغو ابلاغ مدیر و سه انحلال مدرسه منجر شد.

به گزارش گروه اجتماعی کودک پرس، مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: دستورالعمل نظارت بر مدارس غیردولتی را برای تشدید نظارت بر روند عملکردی مدارس غیردولتی در چهار سطح از مدرسه تا ستاد مورد توجه قرار دادیم.

وی با بیان اینکه در نظارت‌های مستمری که بر عملکرد مدارس داریم، مدیریت، کنترل و هدایت را در دستور کار داریم، افزود: سال گذشته بیش از ۵۷۰۰ بازدید از مدارس غیردولتی تهران ‌ صورت گرفته که این نظارت‌ها به جز نظارت‌های میدانی است.

زینی‌وند ادامه داد: طی دو ماه گذشته ۱۲۰ گزارش مردمی داشتیم که بعد از بررسی‌های بازرسان مدارس غیردولتی، حدود ۲۲ تخلف در مدارس محرز شد و در نهایت به ۱۷ تذکر، ۳ لغو ابلاغ مدیر و سه انحلال مدرسه منجر شد.

وی تصریح کرد: در مواردی که لغو ابلاغ برای مدرسه در نظر گرفته شد، تخلفاتی همچون اخذ شهریه اضافی، استفاده از نیروهای غیر همجنس، رعایت نکردن دستورالعمل ثبت‌نام از نظر سن و تخطی از دستورالعمل‌های صادره از سوی آموزش و پرورش مشاهده شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص شهریه مدارس غیردولتی افزود: شهریه براساس الگوی تعیین شهریه و مبتنی بر برنامه پرورشی و آموزشی است که از سوی آموزش و پرورش تعیین می‌شود؛ شهریه‌ای تحت عنوان شهریه مصوب داریم که بر اساس ساعات درسی و فوق برنامه مصوب شورای عالی آموزش و پرورش تعیین شده است و آنچه اولیا باید هنگام ثبت‌نام پرداخت کنند، این مبلغ است.

 

وی ادامه داد: چند هزینه تحت عنوان هزینه‌های اختیاری در الگوی شهریه مشخص کردیم که از جمله این موارد می توان به هزینه فعالیت‌های تابستانی اشاره کرد؛ مدارسی که فعالیت‌های تابستانی دارند و برنامه‌ها را برای خانواده‌ها تشریح کردند، اجازه دریافت این هزینه را دارند.

زینی‌وند گفت: در برنامه‌های تابستانی برابر با قانون نباید دروس سال تحصیلی آینده تدریس شود بلکه برنامه‌هایی مبتنی بر مهارت آموزی و با هدف تقویت ابعاد فرهنگی و پرورشی باید مورد توجه قرار گیرد که هزینه آن۱۰ درصد شهریه ثابت برآورد شده است.

وی اضافه کرد: برخی هزینه اختیاری تحت عنوان هزینه فعالیت‌های فوق برنامه خارج از برنامه درسی است و هنوز هیچ‌گونه برنامه‌ای در این خصوص به مدارس غیردولتی ارائه نشده است اما سامانه در این مورد در نظر گرفتیم.

 

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی اظهار کرد: مؤسسان تا پایان مرداد ماه فرصت دارند، اطلاعات را وارد سامانه کنند؛ بعد از آن تا نیمه شهریور ماه فرصت بررسی اطلاعات در نظر گرفته شده است و پایان شهریورماه چنانچه اطلاعات مورد تأیید آموزش و پرورش بود، هزینه‌های فوق برنامه تأیید می‌شود.

وی با بیان اینکه خانواده‌ها می‌توانند از ۲ طریق پورتال سازمان مدارس غیردولتی و اپلیکیشن استعلام میزان شهریه، از میزان استاندارد شهریه مطلع شوند، گفت: آنچه اولیای دانش‌آموزان هنگام ثبت‌نام پرداخت می‌‌کنند صرفا شهریه ثابت و هزینه فعالیت‌های تابستانی است و هیچ‌گونه جایگاهی تحت شهریه علی الحساب نداریم. زینی‌وند با تأکید بر اینکه سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات مردمی در پورتال سازمان مشارکت‌ها برای ثبت شکایات اولیا در نظر گرفته شده است و اطلاعات آن کاملا محرمانه خواهد بود، افزود: ۱۳ سامانه تخصصی برای مأموریت‌های مختلف سازمان در نظر گرفتیم که برای تسهیل و تسریع در روند خدمات رسانی در نظر گرفته شده است.

 

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه مجلس تنها مرجع صدور پیش مجوز دبستانی آموزش و پرورش است و مراکزی که این مجوز را نداشته باشند، اجازه ثبت‌نام نوآموزان را ندارند.