آمار هشدارآمیز از ابتلای دختران نوجوان به ایدز در جهان

­صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، در مورد آمار تهدیدآمیز ایدز در بین دختران نوجوان، هشداری درباره “بحران” فراموشی سلامت عمومی خبر داد.

به گزارش کودک پرس ، ­صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، روز چهارشنبه با هشدار درباره “بحران” فراموشی سلامت عمومی اعلام کرد هر سه دقیقه یک دختر نوجوان ۱۵ تا ۱۹ ساله به ایدز آلوده می شود.
بر اساس داده هایی که در بیست و دومین کنفرانس بین المللی ایدز در آمستردام منتشر شد، در این رده سنی، دو سوم قربانیان آلودگی به ایدز را در جهان، دختران تشکیل می دهند.

هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف در بیانیه ای خاطر نشان کرد “در اکثر کشورها زنان و دختران به اطلاعات و خدمات لازم دسترسی ندارند یا حتی این امکان را ندارند که از روابط جنسی محافظت نشده امتناع کنند”.
مدیر اجرایی یونیسف افزود “ایدز به سرعت در میان اشخاص آسیب پذیر و افراد به حاشیه رانده شده گسترش پیدا می کند و نوجوانان در قلب این بحران قرار دارند”.

۱۳۰ هزار نفر زیر ۲۰ سال در سال ۲۰۱۷ بر اثر ابتلا به ایدز جان باختند و ۴۳۰ هزار نفر دیگر در این رده سنی به ایدز آلوده شدند.

 

شمار مرگ و میر بر اثر ایدز در میان نوجوانان ۱۵ تا ۱۹ ساله ثابت مانده و این در حالی است که از سال ۲۰۱۰ مرگ بر اثر ایدز در میان سایر رده های سنی کاهش یافته است.
یونیسف در گزارشی “ارتباط جنسی زودهنگام از جمله با مردان سن بالا، روابط اجباری، نبود امکان امتناع از رابطه، فقر و نبود دسترسی به خدمات مشاوره محرمانه و آزمایش” را محکوم کرده است.
رابرت ماتیرو، مدیر عملیات سازمان بین المللی کمک های دارویی در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه اعلام کرد “تا زمانی که به جوانان نرسیم و همه گیری را در میان آنها از بین نبریم (…)، به اهداف خود دست نخواهیم یافت”.

به گفته موسسه بین المللی ایدز، از هر ۱۰ نوجوان آفریقایی چهار نفر با خشونت های فیزیکی یا جنسی مردی از افراد نزدیک به خود مواجه شده اند. این سازمان نبود سیاست پیشگیری علیه این خشونت ها یا نبود محافظت از جوانان در بسیاری از کشورها را محکوم کرد.

 

لیندا-گیل بکر، رئیس این موسسه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد “جوانان بزرگ شده اند، آنها به طور باور نکردنی در حرکت و جنب و جوش هستند و فراموش کرده اند که ایدز یک خطر است و ما وظیفه داریم و نمی توانیم انتقال این پیام را به آنها متوقف کنیم”.