۱۰۵ کودک خیابانی در آذربایجان شرقی ساماندهی شدند

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی از ساماندهی ۱۰۵ کودک خیابانی در این استان خبر داد.

به گزارش کودک پرس ، محسن ارشدزاده در نشست مطبوعاتی که به مناسبت هفته بهزیستی برگزار شد با اشاره به این که مسائل و موضوعات اجتماعی در نوع خود بسیار خاص هستند اظهار داشت: کمک به حل این موضوعات با رویکرد مثبت بسیار ارزشمند است.

وی با بیان این که ۲۱ لغایت ۲۷ تیرماه هفته بهزیستی اعلام شده است افزود: شعار امسال هفته بهزیستی با عنوان، “بالندگی و صیانت اجتماعی با توسعه به زیستن” از طرف سازمان بهزیستی انتخاب شده است.

مدیر‌کل بهزیستی آذربایجان شرقی با اعلام برنامه‌ها و طرح‌های  آماده بهره‌برداری در طول هفته بهزیستی عنوان کرد: پروژه و طرح‌های آماده شده از ابتدای سال تا کنون، ۱۲۶ مورد است که ۷۸ واحد مسکن برای خانواده‌های مددجویان و معلولان ۲ عضو و بیشتر و ۴۸ طرح در حوزه تخصصی که ارزش این طرح‌ها ۱۱۵ میلیارد ریال است. غیر از این موارد در طول این هفته خدمات بهزیستی در مراکز زیر نظر بهزیستی رایگان خواهد بود.

وی با ارائه آماری از پرسنل و کادر اداره بهزیستی گفت:  ۱۰۰۰ نفر از پرسنل به صورت مستقیم و ۷۰۰۰ نفر از آن‌ها نیز در بخش غیر‌دولتی و تحت عنوان شرکای اجتماعی، برای جامعه هدف ارائه خدمات می‌کنند که عمدتا نیروهای تخصصی در مراکز مراقبتی و خدماتی که اکثر آن‌ها کادر تخصصی، مخصوصا در حوزه توان بخشی، مددکاری و سایر حوزه‌هایی که در آن همکار و همراه بهزیستی هستند.

 

ارشد‌زاده با اشاره به این که اداره کل بهزیستی، در دو سال گذشته به عنوان دستگاه برتر در جشنواره شهید رجایی انتخاب شده است و سومین سال متوالی گواهی نامه مدیریت کیفیت خدماتی بهزیستی را دریافت کرده ایم ادامه داد: اداره کل بهزیستی استان سال گذشته نیز به عنوان دستگاه برتر در جشنواره نماز و اوقات فراغت برگزیده شده است و در سال گذشته در حوزه معاونت مشارکت‌های مردمی و روابط عمومی رتبه اول کشوری را دریافت نموده ایم و در حوزه‌های دیگر نیز در سطح عالی قرار گرفته ایم.

وی با بیان فعالیت‌های انجام شده در حوزه توان بخشی ابراز داشت: جامعه معلولان استان ۱۶۰۰۰۰ نفر، جامعه سالمندان در استان ۴۲۰۰۰۰ نفر و همچنین جامعه بیماران‌روانی مزمن که تعدادی از آن‌ها را نیز مراقبت می‌کنیم حدود ۹۰۰۰ نفر هستند که از حوزه خدمات این سازمان استفاده می‌کنند.

 

مدیر‌کل بهزیستی آذربایجان شرقی ادامه داد: در حوزه توان بخشی، حدود ۱۲۰ مرکز توان بخشی و خدمات تخصصی شبانه روزی برای جامعه هدف داریم که ۳۵ مرکز به صورت شبانه روزی از سالمندان، معلولین و بیماران روانی مزمن نگهداری می‌کنند که ۳۰۰۰ نفر در این مراکز، به صورت شبانه روزی خدمات دریافت می‌کنند، همچنین در ۸۰ مرکز روزانه داریم که به آموزش و توان بخشی معلولین ذهنی، معلولین ضایعه نخاعی، بیماران اوتیسم و نگهداری از سالمندان را به عهده داریم‌ که ۷۰۰۰ نفر نیز از مراکز روزانه خدمات دریافت می‌کنند‌.

وی با بیان این که ۳۰۸۸ دانش آموز معلول و ۷۴۷ نفر دانشجو معلول داریم ابراز کرد: ۶۵۸ نفر از آن‌ها در دانشگاه آزاد با پرداخت شهریه تحصیل می‌کنند و برای کسانی که در دانشگاه تبریز تحصیل می‌کنند که هزینه‌های تشویقی برای آن‌ها پرداخت می‌شود.

 

ارشد‌زاده با ارائه آماری از حوزه معاونت امور اجتماعی بهزیستی مطرح کرد: در دفتر امور زنان و خانواده حدود ۱۰ هزار نفر، خانواده‌ای که زن خانواده به عنوان سرپرست خانواده است و همچنین ۱۱۰ خانواری که فرزندان چند قلو دارند خدمات در خصوص تحصیل، اشتغال و درمان جسمی و روانی ارائه می‌دهیم.

وی با بیان این که تعداد اورژانس‌های اجتماعی را از ۵ شهرستان به ۱۶ شهرستان افزایش داده ایم گفت: در حال حاضر ۱۶ شهرستان با جمعیت بالای ۵۰ هزار نفر دارای اورژانس اجتماعی بوده و در ۱۷ شهرستان پایگاه خدمات اجتماعی داریم که سال گذشته ۵۵ هزار و ۴۵۰ نفر از این خدمات استفاده کرده‌اند.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: تعداد ۱۰۵ نفر کودک خیابانی در سال گذشته، جمع آوری و ساماندهی شده‌اند.

 

وی از استفاده ۱۸۲۰ نفر کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست از خدمات  سازمان خبر داد و افزود: این جمعیت یا از خدمات سازمان فقط استفاده می‌کنند و یا تحت سرپرستی بهزیستی استان هستند که از اینها ۲۸۰ نفر در ۲۳ خانه‌ نگهداری کودکان بی‌سرپرست و یا بد‌سرپرست نگهداری می‌شوند و تعداد ۱۵۴۰ نفر دیگر نیز در کنار اقوام و آشنایان و با حمایت امداد ماهیانه زندگی می‌کنند.

 

 

 

 

منبع: تسنیم