۴ نوجوان دیگر از غارِ شمال تایلند نجات یافتند

غواصان در دومین روز از یک عملیات پیچیده و دشوار چهار نوجوان دیگر را از یک مجموعه وسیع غارها در شمال تایلند نجات داده‌اند.

به گزارش کودک پرس ، کماندوهای نیروی دریایی تایلند که هدایت این عملیات را به عهده دارند تایید کرده‌اند که تاکنون در مجموع هشت نفر از کسانی که در غار گرفتار شده بودند نجات یافته‌اند.

هم اکنون چهار پسر دیگر و مربی آنها همچنان در داخل غار هستند که امروز سه شنبه برای نجات آنها تلاش خواهد شد.

این گروه روز ۲۳ ژوئن پس از بارندگی شدید و سیل در داخل این شبکه غارها ناپدید شدند و غواصان هفته پیش آنها را پیدا کردند.

چهار پسر روز یکشنبه به سلامت نجات یافتند اما عملیات نجات شب ها متوقف می شود. روز دوشنبه بالگردهای اورژانس، گروه تازه نجات یافتگان را به بیمارستانی در شهر چیانگ ری در همان نواحی منتقل کردند.

 

نجات یافتگان هنوز در برابر انظار عمومی ظاهر نشده اند اما گزارش می شود که از سلامت جسمی نسبتا خوبی برخوردارند.

برای نجات این افراد غواصان مجبورند آنها را از فضاهای تنگ هدایت کنند و گاه مجبور به صعود از تنگه ها هستند.

این عملیاتی حساب شده، دقیق و خطرناک است.

نارونگساک اوسوتاناکورن، سرپرست عملیات در پی عملیات روز دوشنبه گفت: هر چهار پسر به سلامت به بیمارستان رسیده اند.

 

او گفت که روز دوم عملیات با دردسر کمتری پیش رفت و دو ساعت کمتر از روز اول وقت برد. عملیات تازه برای نجات چهار پسر باقی مانده و مربی آنها سه شنبه انجام خواهد شد.

گفته می شود که عملیات بزرگی برای پمپ کردن آب به افت سطح آب در داخل مجموعه غارها کمک کرده و سفر به داخل و خارج از آنجا را آسان تر کرده است.

مقام های تایلندی می گویند که جوانان نجات یافته به تدریج شروع به خوردن فرنی برنج کرده اند اما هنوز نباید گوشت بخورند تا سیستم گوارشی آنها پس از ۱۰ روز گرسنگی به حال عادی بازگردد.

 

دولت تایلند به شدت اطلاعات منتشره درباره عملیات نجات را کنترل می کند. از جمله نام کسانی که نجات یافته اند منتشر نشده است و حتی والدین آنها هنوز اجازه دیدار آنها را نیافته اند. مقام ها می گویند این محدودیت به دلایل بهداشتی اعمال شده است.

 

 

 

 

منبع: ایسنا