تولد سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار کودک معلول در کشور

سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار کودک معلول درکشور متولد می شوند و راهبرد سازمان بهزیستی در این بخش مداخلات بهنگام وتوسعه اورژانس اجتماعی است.

به گزارش کودک پرس، انوشیروان محسنی بندپی شامگاه چهارشنبه در دیدار با امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه با تبریک ایام پیروزی انقلاب، دهه فجر را یادآور رهبری امام راحل و ایثارگری شهدا، وحدت همه گروه های جامعه و افتخار و عزت و سربلندی برای همه مردم دانست.

 

محسنی بندپی بهزیستی را تخصصی ترین نهاد کشور در رسیدگی  و تلاش مستمر و برنامه ریزی برای بحث شیوع آسیب های اجتماعی و معلولین و… دانست و اظهار داشت:   بهزیستی با بهره گیری از نیروهای دانش محور توفیقات زیادی را نصیب جامعه هدف کرده است.

وی با اشاره به رشد آسیب های اجتماعی در ابعاد مختلف در کشور گفت: این معضل ممکن است ناشی از صنعتی شدن جوامع باشد و آسیب های اجتماعی در ابعاد مختلف شامل طلاق، حاشیه نشینی، اختلالات روحی و روانی تنها مختص کشور ما نیست اما این مقدار هم باید برای کشور مهار شود و در یک برنامه زمان بندی متوقف شود.

معاون وزیر رفاه با اشاره به تاکید رهبر  معظم انقلاب درخصوص مبارزه با آسیب های اجتماعی گفت: طی یک و نیم سال گذشته سران سه قوه و مسئولان نظام و دستگاه های مسئول در بحث آسیب های اجتماعی چهار مرتبه خدمت مقام معظم رهبری گزارش کار ارائه دادند.

وی بهزیستی را سازمانی پیشرو در مقابله با آسیب های اجتماعی بویژه در قانون برنامه ششم دانست و بیان کرد: مقام معظم رهبری و دولت تاکید زیادی بر مبارزه با آسیب های اجتماعی دارند و رهبر معظم انقلاب تاکید زیادی بر عملیاتی و اجرایی شدن این مهم در قانون ششم دارند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اینکه در برنامه توسعه پیشین کار های زیادی در بحث آسیب های اجتماعی انجام نشده، اظهار کرد: طرح تحول نظام سلامت تقریبا همه آحاد کشور را بهرهمند کرد و به سلامت جسم توجه زیادی شد اما توجه به سلامت اجتماعی شمولیت بیشتری دارد.

وی ۶۰ درصد عامل طلاق  و ۵۰ درصد ریشه جرائم خرد را ناشی از اعتیاد دانست و افزود: مقام معظم رهبری در برنامه ششم شرایطی را مورد تاکید قرار دادند تا دستگاه ها مکلف به کار در این حوزه شوند امروز نیز برنامه بودجه برنامه سال ۹۶ در مجلس به اتمام رسید.

محسنی بندپی توسعه اورژانس اجتماعی، مقابله با اعتیاد، طلاق، کودکان کار را از مهمترین برنامه های بهزیستی دامن و عنوان کرد: ما سه راهبردی تعریف کردیم و در راهبردی نخست، پیشگیری مورد تاکید است و در برنامه ششم نیز به بحث غربالگری ازدواج بسیار تاکید شده است.

وی با بیان اینکه سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار کودک معلول در کشور متولد می شوند، گفت: راهبردی دوم مداخلات بهنگام است و در این حوزه نیز تاکید ما بر توسعه اورژانس اجتماعی است، اورژانس اجتماعی سال گذشته ۴۲۴۰  نفر را از عمل خودکشی نجات داد.

معاون وزیر رفاه و رئیس سازمان بهزیستی کشور، کرمانشاه را استان های اولویت دار برای توجه و مبارزه با آسیب های اجتماعی دانست و گفت: برای سال ۹۶ مکلف هستیم تا در شش شهر از استان کرمانشاه اورژانس اجتماعی را راه اندازی کنیم و فردا نیز  اورژانس اجتماعی به صورت پایلوت در جوانرود افتتاح می شود.

محسنی بندپی بیان کرد: انتظار می رود با افزایش خطوط مشارکت، گام های موثری در بحث مبارزه با آسیب های اجتماعی برداشته شود، اما اقدامات لازم برای بحث توانمند سازی، اشتغال، پیشگیری از اعتیاد، مسکن بهبود یافتگان به‌صورت خانه به خانه انجام می شود.

 

وی توانمندسازی گروه های هدف، توانبخشی معلولان و اشتغال و اعطای تسهیلات به جامعه هدف را  از اولویت های بهزیستی عنوان کرد و افزود: امیدواریم با نگاه علمی به بحث اعتیاد و اجرای پروتکل‌ها  شرایطی برای جلوگیری از رشد این معضلات و مهار آن ایجاد شود و رضایتمندی رهبر معظم انقلاب را فراهم کنیم.

 

 

منبع: خبرگزاری مهر