همه بازی‌های رایانه‌ای مضر نیستند

مهدی تهرانی دوست استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان، معتقد است که برخی برنامه‌های نرم‌افزاری همچون بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند روی حافظه اثر بگذارد و توجه، تمرکز و ادراکات فرد را تقویت کند.

به گزارش کودک پرس ، مهدی تهرانی دوست با بیان اینکه برخی نرم افزارها مانند بازی‌های رایانه ای می‌تواند تاثیرات مطلوبی روی بازتوانی و کارکردهای مغزی داشته باشند، افزود: برخی از این نرم افزارها در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته و در ایران نیز برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه در حال انجام است.
وی ادامه داد: بیماران مبتلا به سکته مغزی، پارکینسون، آلزایمر و ام اس می توانند از این بازتوانی شناختی بهره‌مند شوند. همچنین می توان به برخی بیماران روانپزشکی مانند مبتلایان به اختلالات بیش فعالی و کم توجهی، اوتیسم، اسکیزوفرنی، سوءمصرف مواد مخدر و افسردگی نیز با استفاده از این نوع بازتوانی های شناختی کمک کرد.

به گفته فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان، کلینیکی در تهران تحت عنوان «کلینیک مغز و شناخت» به همت دانشگاه علوم پزشکی ایران و پژوهشکده علوم شناختی راه اندازی شده است که انجام تحقیقات و برنامه های درمانی به صورت همزمان در این مکان انجام می شود و بسیاری از بیماران می‌توانند از خدمات آن بهره‌مند شوند.

تهرانی دوست خاطرنشان کرد: برخی اختلالات حوزه مغز، اعصاب و روان می‌تواند روی حیطه شناختی افراد ازجمله توجه، تمرکز، حافظه و ادراکات تاثیر گذارد؛ بنابراین توجه به این مساله حائز اهمیت است.
وی با بیان اینکه ممکن است درمان‌های اولیه این اختلالات، بهبودی در کارکردهای مغزی ایجاد نکند، گفت: طی سال‌های اخیر روش‌هایی معرفی شده است که ضعف کارکرد شناختی بیماران را جبران می کند.
دبیر علمی همایش بازتوانی شناختی در مورد تعریف بازتوانی شناختی گفت: بازتوانی شناختی شامل روش‌هایی است که ضعف کارکرد شناختی بیماران را جبران می‌کند و شامل برخی درمان‌های دارویی و غیردارویی است؛ روش‌های غیردارویی شامل تمرین افراد، بهره‌مندی از برنامه‌های رایانه ای و استفاده از وسایل خاص است.

 

همایش دو روزه بازتوانی شناختی روز ۳۱ خرداد و اول تیرماه سال ‌جاری به همت پژوهشکده علوم شناختی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با حضور اساتید و صاحب نظران برجسته این حوزه در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.