برگزاری نشست ادبیات کودک و نوجوان با موضوع دوران کودکی در خوزستان

نشست ادبیات کودک و نوجوان شامگاه یکشنبه دهم  بهمن با حضور بیوک ملکی،شاعر و نویسنده کودک و نوجوان و شهرام اقبال زاده نویسنده و منتقد ادبیات کودک و نوجوان، برگزار شد.

به گزارش کودک پرس، در ادامه برنامه های جنبی یازدهمین نمایشگاه کتاب خوزستان، بیوک ملکی شاعر و نویسنده کودک و نوجوان در این نشست اظهار کرد: ادبیات کودک و نوجوان در کشور ما عمر زیادی ندارد و قسمت اعظم آن بعد از انقلاب اتفاق افتاده‌ است.

وی افزود: با این وجود در برهه فعلی امکان دسترسی به کتاب و استفاده از راهنمایی بزرگان عرصه ی ادبیات فرصتی  ارزشمند برای کودکان و نوجوانان است

ملکی همچنین به شعر کودک اشاره کرد و گفت: شناخت دغدغه های کودک امروز نیازی اساسی برای شعر سرایی در حوزه کودک است و در واقع از مهم ترین ویژگی های شعرای کودک به روز بودن است.

 

بیوک ملکی، متولد ١٣٣٩ در روستای «زرجه بستان» از توابع قزوین است وی باسابقه ترین اعضای سردبیری «سروش نوجوان» است و بسیاری از کودکان و نوجوانان دهه شصت با نام این شاعر و نویسنده از طریق مجموعه مجلات سروش آشنا شده‌اند.

 

«کلاغ‌پر»، «آفتاب و مهتاب «ستاره باران»، «بر بال رنگین کمان»، «پشت یک لبخند»، «کوچة دریچه ‌ها»، «از هوای صبح» و «در پیاده‌رو» از جمله آثار این شاعر برجسته کودک می باشند.

 

همچنین شهرام اقبال ‌زاده، نویسنده و منتقد ادبیات کودک و نوجوان در این نشست به ارائه تحلیل کوتاهی از ادبیات کودک و برخی از مشکلات و‌ موانع ترویج کتابخوانی اشاره کرد.

وی در این نشست به بررسی راهکارهای ترویج کتابخوانی پرداخت و مساله خواندن را جزئی از زندگی دانست که باید کودکان را به سوی آن سوق داد.

شهرام اقبال زاده، مترجم، نویسنده، ویراستار و منتقد ادبیات کودک و نوجوان درسال ۱۳۳۳ در شهر کرمانشاه به دنیا آمد. او دانش‌آموخته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه تهران است. شهرام اقبال زاده فعالیت ادبی خود را با انتشار مقالاتی دربارهٔ ادبیات به ویژه ادبیات کودک و نوجوان در مطبوعات شروع کرد و با عضویت در نهادهای ادبی مانندانجمن نویسندگان کودک و نوجوان، و شورای کتاب کودک گسترش داد. او دو دوره عضو هیئت مدیرهٔ انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، و دبیر و سخنگوی آن بوده است.

 

 

منبع: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان