رنجنامه ای در سیستان

وقتی خانواده ی فقیر سیستانی مسولیت زندگی دو فرزند یتیم دیگر را برعهده می گیرند. گرسنگی مهمان همیشگی این خانواده سیستانی است.

به گزارش کودک پرس،  با بسته شدن مرز و در پی آن خشکسالی؛ فقر، محرومیت و بیکاری تیشه به ریشه سیستانیان زد تا دیگر توانی جهت مقاومت در آنان باقی نماند.

مرزداران تنگه احد با صورتی آفتاب سوخته، اما دلی پر از امید در دیار آفتاب باقی ماندند تا مبادا چشم طمع نااهلان بر این خطه از میهن اسلامی بیفتد و در این راه هرگونه محرومیت را با جان و دل پذیرفتند اما دریغ از ذره ای مهربانی از سوی دولتمردان جهت رفع مشکلات مردم این دیار.

 

 

مسول مرکز نیکوکاری و فرهنگی ام المومنین حضرت خدیجه کبری(س) عنوان کرد: خانواده هشت نفره ای در توابع شهر علی اکبر شهرستان هامون زندگی می کنند که سرپرست خانوار از کار افتاده و دارای آب گرفتگی مفاصل زانو می باشد که در این راستا ماهی یک بار باید مفاصل وی آبگرفتگی شود.

گزمه با بیان اینکه، سرپرست خانوار از بیماری های دیسک کمر و آسم نیز رنج می برد ادامه داد: متاسفانه دو تا از فرزندان خانواده دارای کبدی بزرگ می باشند و همچنین یکی از فرزندان نیز مبتلا به آسم و همچنین هپاتیت می باشد که به شدت نیاز به مراقبت دارد.

وی خاطرنشان کرد: این خانواده ۶ نفره با تمام این همه مشکلات و اوج فقر، ایثاری انجام داده اند که حتی تصورش هم برای ما مشکل می باشد به طوری که این بزرگواران دو تا فرزند دختر و پسر کوچک را هم که توسط پدر و مادر خود به دلیل فقر و اعتیاد به چند نفر فروخته شده بودند را دو سال قبل به فرزندی قبول می کنند تا در کنار فرزندان خود از این دو بچه مظلوم به صورت قانونی نیز نگهداری کنند، تا کاری را انجام بدهند که خیلی از ماها برای یک هفته هم این کار را انجام نمی دهیم.

خانواده از دریافت یارانه به دلیل ضمانت محرومند

مسول مرکز نیکوکاری و فرهنگی ام المومنین حضرت خدیجه کبری(س) تصریح کرد: در اوج فقر این خانواده که تنها درآمدشان یارانه بود متأسفانه یکی از اقوام به دلیل دادن وام، کارت یارانه را نزد خود ضبط کرده است.

گزمه بیان داشت: اکنون این خانواده با بافتن فرش برای روزی سه هزار تومان با کمک دختر کوچک امرار معاش می کنند و متاسفانه این پول را هم هر هفت ماه یک بار میگیرند.

وی تاکید کرد: مادر خانواده به رغم داشتن تنها ۲۷ سال سن تنها به دلیل بافتن مداوم فرش چشمانش کم بینا شده است.

 

مسول مرکز نیکوکاری و فرهنگی ام المومنین حضرت خدیجه کبری(س) ابراز داشت: این خانواده اکثر مواقع گرسنه می باشند و بیشتر مواقع سر سفره شان نان خالی می باشد و در این راستا نیاز فوری این خانواده خوراک، لباس و کفش برای بچه ها می باشد.

گزمه با بیان اینکه، کاش یک نفر بانی که ماهیانه مبلغی به حساب یکی از فرزندان واریز کند پیدا می شد تاکید کرد: چاه فاضلاب منزل این خانواده خراب می باشد و تاکنون دو بار پسر خانواده داخل چاه افتاده و پایش شکسته و پلاتین درون پایش گذاشتند و همچنین دختر خانواده نیز چند روز قبل درون چاه فاضلاب افتاده است که در این راستا نیاز فوری حداقل به یک چاه فاضلاب با لوله کشی وجود دارد که حداقل هزینه آن ۷۰۰ هزار تومان می شود.

وی افزود: متاسفانه دو بچه یتیمی که این خانواده از آنان نگهداری می کنند با اینکه دارای شناسنامه می باشند یارانه نمی گیرند که در این راستا نیازمند یاری دوستانی که میتوانند در این زمینه کمک کنند می باشیم.

گزمه با بیان اینکه، مرکزنیکوکاری و فرهنگی ام المومنین حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها ) تحت نظر دفتر امام جمعه هیرمند می باشد ادامه داد: خیران و نیکوکاران کمک های خود را به این خانواده می توانند از طریق شماره کارت بانک صادرات به نام مرکز نیکوکاری و فرهنگی ام المومنین حضرت خدیجه کبری ۶۰۳۷۶۹۱۹۸۰۰۰۲۰۵۹ واریز کنند و یا کمک های خود را به صورت پرداخت آنلاین از طریق لینک زیر به این خانواده نیازمند برسانند.

 

منبع: ایران ویج