استان همدان، 303 مهدکودک دارد

این مهدهای کودک با نام «آدینه مهد» از ساعت هشت صبح تا دو بعدازظهر به کودکان، والدین آنها و نمازگزاران در روزهای جمعه سرویس‌دهی می‌کنند.
به گزارش کودک پرس، معاون امور اجتماعی بهزیستی استان همدان با اشاره به فعالیت ۳۰۳ مهد روستایی و شهری گفت: ۱۱ هزار و ۲۶۸ کودک در مهدهای کودک تحت نظارت بهزیستی ثبت‌نام شده‌اند.

جمشید شیران درباره آخرین وضعیت آماری تعداد کودکان پذیرش شده در مهد کودک‌های استان همدان اظهار داشت: ۱۱ هزار و ۲۶۸ نفر در ۹ ماهه امسال در مهدهای سراسر استان ثبت‌نام کرده‌اند که این مهدهای کودک شامل ۱۴۰ مهد روستایی و ۱۶۳ مهد شهری است.

وی با بیان اینکه هم اکنون پنج مرکز «آدینه مهد» در مصلاهای نماز جمعه در استان فعالیت دارند، افزود: این مهدهای کودک با نام «آدینه مهد» از ساعت هشت صبح تا دو بعدازظهر به کودکان، والدین آنها و نمازگزاران در روزهای جمعه سرویس‌دهی می‌کنند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان همدان با اشاره به اینکه در حال حاضر دو مهد قرآنی فعال در استان داریم، گفت: بهزیستی همدان قرار است براساس فراخوانی از متقاضیان تأسیس مهد قرآنی استقبال کند، چراکه بیشتر مهدهای قرآنی در قالب مراکز غیر قانونی (بدون مجوز) فعال هستند که با نظر تبلیغات اسلامی و تشکل‌های قرآنی اقدام به تأسیس این مراکز کرده‌اند در حالی که تنها متولی صدور مجوز مهد قرآنی بهزیستی است.

وی با بیان اینکه در همه مهدهای کودک مفاهیم دینی در درس روزانه وجود دارد، عنوان کرد: اما به دلیل درخواست برخی خانواده‌های مذهبی در مهدهای قرآنی، مفاهیم دینی و قرآن را با روش‌های استانداردتری آموزش می دهیم به طوری که سعی داریم عملکردهای قرآنی را در قالب محورهای سازمانی خود هدایت کنیم.

شیران تصریح کرد: برای صدور مجوز مهدهای قرآنی تسهیلاتی وجود ندارد اما برای ایجاد مهدکودک در مناطق حاشیه شهر تا سقف ۵ میلیون تسهیلات، اما با سهمیه محدود اعطا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه براساس تفاهمنامه‌ای که سال گذشته بین استانداری و بهزیستی منعقد شد، حق صدور مجوز مهدهای قرآنی با بهزیستی است اما هیچ نظارتی تاکنون بر آن نشده است، تصریح کرد: برای صدور مجوز مهدهای قرآنی تسهیلاتی وجود ندارد اما برای تامین مهدکودک در مناطق حاشیه شهر تا سقف ۵ میلیون تسهیلات اما با سهمیه محدود وجود دارد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان همدان در رابطه با همکاری بین دستگاهی و بین بخشی در خصوص مهدهای کودک نیز بیان کرد: با جمعیت هلال احمر، ستاد اقامه نماز در خصوص اجرای دوره‌های آموزشی مدیران و مربیان و اجرای طرح خاتم الاوصیاء تشکل‌های قرآنی در زمینه برگزاری جلسات قرآنی و با راهنمایی و رانندگی در خصوص آموزش ترافیک و حقوق شهروندی همکاری خوبی داشته‌ایم.

وی افزود: یک مانور زلزله در تویسرکان با نام روز ایمنی و کاهش بلایای طبیعی به تازگی در مهدکودک های این شهرستان با مشارکت جمعیت هلال احمر به عنوان پایلوت در استان اجرا شده است.

شیران اظهار داشت: در شهرستان اسدآباد نیز برنامه‌ای با عنوان “بسیج همگانی غذای سالم” با همکاری مرکز بهداشت در مهدکودک‌های این شهرستان برگزار شد.

وی در رابطه انعقاد تفاهمنامه‌ای بین بهزیستی و موسسه‌ای با نام «پیشگامان آموزش» نیز بیان کرد: می خواهیم آموزش زبان انگلیسی را با پشتبیبانی علمی در مهدهای کودک استان توسط این موسسه اجرا کنیم که تاکنون دو جلسه با نماینده این موسسه برگزار و طرح تبیین شده است.

 

 

منبع: نافع