بازارچه دانش‌آموزی جشنواره خوارزمی در اهواز گشایش یافت

دومین دوره بازارچه کارآفرینی دانش‌آموزی در جشنواره استانی نوجوان خوارزمی عصر پنجشنبه با حضور دانش‌آموزان دوره متوسطه اول خوزستان از ۲۶ ناحیه آموزش و پرورش این استان و ۴۰ غرفه در اهواز گشایش یافت.

به گزارش کودک پرس ، معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان عصر پنجشنبه در آیین گشایش این جشنواره اظهار کرد: برگزاری این نمایشگاه در پارسال زمینه ساز رشد ۲ درصدی ثبت نام دانش آموزان فنی حرفه ای و کاردانش شده و امید است امسال نیز شاهد رشد ثبت نام کنندگان باشیم.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی جاری ۲۴۰ هزار دانش آموز دوره اول متوسطه خوزستان در مرحله شهرستانی جشنواره نوجوان خوارزمی شرکت کردند، اظهار کرد: جشنواره نوجوان خوارزمی در چهار سطح مدرسه ای، شهرستانی، استانی و کشوری برای چهارمین سال پیاپی و در قالب ۶ محور برگزار می شود.
وی با اظهار اینکه دومین بازارچه کارآفرینی در قالب محور بازارچه کار و فناوری و کارآفرینی که از محورهای ۶ گانه جشنواره نوجوان خوارزمی است برگزار شده، توضیح داد:کارآفرینی و بازارچه کار و فناوری، دست سازه ها، ایفای نقش و زبان انگلیسی، تصویر نویسی ادبیات فارسی، فعالیت های آزمایشگاهی و پژوهش و تحقیق از جمله محورهای برگزاری این جشنواره است.

کمایی گفت: آثار این دانش آموزان پس از داوری در سطح مدرسه ای، منطقه ای و استانی به مرحله کشوری در شهر مشهد راه خواهد یافت.
وی با بیان اینکه آموزش و پرورش خوزستان پارسال در محور کار آفرینی و بازارچه کار و فناوری رتبه نخست کشور را از آن خود کرد، افزود:در نخستین دوره بازارچه کارآفرینی که فروردین پارسال برگزار شد شاهد حضور ۹۰ درصدی مدارس منتخب بودیم.

کمایی ادامه داد:ایجاد ارتباط بین مدرسه و بازار اشتغال، آشنایی دانش آموزان با مراحل مختلف صنعت از تولید یک محصول تا بازاریابی و فروش آن، کمک به مهارت آموزی و حرفه آموزی دانش آموزان، تبدیل مفاهیم نظری به مهارت های حرفه ای و عملی و رشد و پرورش خلاقیت دانش آموزان از مهمترین اهداف و کارکردهای برگزاری این دوره از بازارچه کارآفرینی در خوزستان است.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان اضافه کرد: رویکرد اصلی برگزاری بازارچه های این چنینی آشنا کردن دانش آموزان با مفهوم ‘تبدیل علم به ثروت’ است. با برگزاری این بازارچه بستری مهیا می شود تا دانش آموزان آثار، محصولات و دست سازه های خود را به صورت مستقیم در معرض فروش قرار دهند و به نوعی با استفاده از مفاهیم نظری و عملی که در کلاس می آموزند درآمد زایی کنند.

وی مهمترین فایده برگزاری این جشنواره را به کمک به فرآیند هدایت تحصیلی دانش آموزان دوره اول متوسطه دانست و افزود: آموزش و پرورش کشور بر اساس رویکرد مهارت آموزی تلاش دارد تا دانش آموزان را به سمت رشته های فنی حرفه ای و کاردانش سوق دهد.

دومین دوره بازارچه دانش آموزی در جاده ساحلی جنب کتابخانه مرکزی اهواز برپاست.

 

 

 

منبع: ایرنا