مهارت‌های خودباوری معلولان در بهزیستی تقویت می‌شود/ تهیه شیوه نامه تلفیقی در مهد‌های کودک

فاری فرد با اشاره به آماده سازی معلولان از تلاش برای تهیه شیوه نامه تلفیقی در مهدکودک‌ها خبر داد.

به گزارش کودک پرس ، افروز صفاری فرد مدیرکل توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور در برنامه پرسشگر درباره چالش های تلفیق دانش آموزان با نیازهای ویژه با اشاره به اینکه افرادی که ضریب هوشی کمتر از ۲۵ دارند به تعبیری ایزوله نامیده می شوند، اظهار کرد: به طور کلی یک میلیون و ۴۰۰ هزار معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند که از این تعداد، حدود ۳۰ درصد یعنی ۵۰۰ هزار نفر را معلولان ذهنی تشکیل می دهند.

 

وی ادامه داد: بخشی از معلولان ذهنی، افراد ایزوله هستند که نیازمند مراقبت های خصوصی هستند و تعدادشان حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار نفر برآورد شده است و مراقبت از آنها یا در خانواده یا در مراکز توانبخشی بهزیستی انجام می شود.

 

مدیرکل توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه افراد در بازه بهره هوشی ۲۵ تا ۵۰ تربیت پذیر هستند، تصریح کرد: به این افراد خدماتی مانند توانبخشی، آموزش، گفتار درمانی، کار درمانی داده می شود تا برای ورود به مدارس آموزش و پرورش استثنایی آماده شوند.

 

صفاری فرد با اشاره به اینکه افراد زیر ۱۴ سال با ضریب هوشی کمتر از ۷۰ را در مراکز پوشش می دهیم، گفت: اغلب خروجی های مراکز بهزیستی به آموزش و پرورش استثنایی توانمند هستند، چرا که روی مهارت های خودباوری و مهارت های ارتباطی آنها کار می شود.

 

مدیرکل توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه بهزیستی معلولیت ها را براساس شدت آن، حمایت می کند، تصریح کرد: در سازمان بهزیستی مراکز حرفه آموزی و حمایت شغلی وجود دارد و از افراد تا زمانی که به توانمندی برسند حمایت می کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه معلولان همچون افراد سالم نیازهای متفاوتی از قبیل آموزش و استفاده از امکانات اجتماعی دارند، بیان کرد: برای رفع این نیازها، سازمان های مربوطه باید متولی باشند و در واقع سازمان بهزیستی نقش هدایت گر در دریافت خدمات را دارد.

 

مدیرکل توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به فعالیت کارشناسان پشتیبان گفت: برای بچه های معلول ذهنی بستری فراهم می کنیم تا با کمک کارشناسان پشتیبان بهزیستی بتوانند در مدارس عادی حضور یابند و خدمات توانبخشی مورد نیاز را دریافت کنند؛ همچنین در حال تهیه شیوه نامه طرح تلفیق در مهدهای کودک هستیم که می توان این کار را به رده های بالاتر تسری داد.