موقعیت فعلی شما : خانه/کودک پلاس
146649
۲۳ اسفند ۱۳۹۶
پیشگیری سندرم بیگانگی

پیشگیری از بروز سندرم بیگانگی والدین

یکی از چیزهایی که کودکان باید درک کنند این است که با وجود جدایی ، پدر و مادر کودک از دوست داشتن او یا صرف کردن زمان با او خسته نخواهند شد.

به گزارش کودک پرس ، از عجیب ترین و ناشناخته ترین مشکلات روحی روانی <Psychological problems>در خانواده های امروزی سندرم بیگانگی والدین است ، مطمئنا هیچ اطلاعی در این مورد ندارید برای همین و جلوگیری از خطر باید آگاهی بیشتری کسب کنید.

سندرم بیگانگی والدین چیست و چگونه می توان از آن دوری و اجتناب کرد؟
یکی از چیزهایی که کودکان باید درک کنند این است که با وجود جدایی ، پدر و مادر کودک از دوست داشتن او یا صرف کردن زمان با او خسته نخواهند شد. متاسفانه مفهوم سندرم بیگانگی والدین در هر کتاب روان پزشکی نوشته نشده است از این رو در بخش لازم دانستیم شما را با آنها آشنا سازیم چراکه شما باید با آنها آشنایی پیدا نمایید .
والدین زیادی بایکدیگر متحد هستند چرا که آنها از عذر خواهی برای حفظ اتحاد اعضای خانواده شان استفاده می کنند با این حال ، در زمان هایی که مشکلاتی در خانواده ایجاد می شوند ، باید والدین به گونه ایی برخورد نمایند که هیچ کس آسیبی نبیند و مشکلی در روابط خانواده ایجاد نشود . بطور کلی شما به عنوان والدین یا سرپرست خانواده باید به گونه ایی برخورد نمایید تا هیچ مشکلی در روابط زناشویی و رابطه میان والدین و فرزندان ایجاد نشود .

علل و نشانه های بروز سندرم بیگانگی والدین درخانواده
جملاتی منفی در مورد والدین از علل ایجاد سندرم بیگانگی والدین

“پدر تو مرد بدی است” ؛ این جمله ایی است که یک کودک می تواند در شرایط بدی به آن فکر کند و با خود بگوید که “پدر تو مرد بدی است” و این به سندرم بیگانگی والدین بازمی گردد . برای مثال زمانیکه والدین قصد جدایی از یکدیگر می کنند یا در حال انجام این کار هستند ، ممکن است از حرف های نامناسب و نامطلوبی در برابر فرزندشان بزنند و با این چنین حرف ها می توانند آسیب های به نگرش ها فرزندانشان وارد سازند .
آنها نمی دانند که فرزندشان در یک مرحله حساس از زندگی قرار دارند و می توانند هر چیز مرتبط و غیر مرتبط را فورا فرا بگیرند و هر حرف یا کار بد یا منفی می توانند در باعث تاثیر گذاری در آینده و شغل فرزندشان شوند . بعد از فرا گرفتن این عادات و حرکات و حرف ها می توانند منجر به حرکات و حرف های غیر عادی در فرزندشان شود و این معنای سندرم بیگانگی والدین می باشد .

چگونگی جلوگیری و پیشگیری از سندرم بیگانگی والدین
وجود سندرم بیگانگی والدین می تواند باعث ایجاد برخی آسیب ها در کودک شود و اعتماد به نفس اورا کاهش دهد و حساب کردن فرزند بر روی والدین را کاهش دهد .
همچنین در شرایط دیگر می تواند او را به یک شخص دیگری تبدیل سازد و فرزند به طور نا خدا گاه تصمیم می گیرد که از والدینش دور شود و این فکر زمانی اتفاق می افتد که در طی تجربه های متفاوت و دید بد نسبت به والدینش تصمیم به دوری از آنها می کند .
به همین دلیل لازم است که از رفتارهایی که ممکن است باعث ایجاد سندرم بیگانگی والدین می شوند خود داری نماییم که در نتیجه بر روی آینده کودک تاثیر گذار نخواهد بود .
رازهای مهم در مورد سندرم بیگانگی والدین که والدین باید بدانند و از آن جلوگیری کنند
برخی از این رفتارها که عامل بروز سندرم بیگانگی والدین می شود عبارتند از :
1- حرف زدن از پدر و مادر (والدین دیگر) کنار فرزندتان
همچنین بخوانید : 20 سوالی که همه باید در مورد زندگی از خود بپرسند
2- تلاش برای ایجاد احساس بد نسبت به والدین دیگر در فرزندتان
3-حرف ها و سخنان نامناسب و نامطلوب
4-صحبت از جدایی
در این موارد لازم است بدانید که نباید از فرزندتان به عنوان وسیله ایی در بین جر و بحث های خود استفاده کنید چرا که فرزند شما مقصر نیست و شما باید تنها از خودتان حرف بزنید و از فرزندتان در این بین استفاده ننمایید .

برای جلوگیری از سندرم بیگانگی والدین با بچه هایتان صادق باشید
برای جدایی از یکدیگر ، حتی باید با جوانترین فرزندتان حرف بزنید و بسیاری از والدین اشتباهی فکر می کنند که اگر حقیقت را به فرزندشان نگویند کار خوبی می کنند . برای انجام این کار شما باید از زبان ساده استفاده کنید و به نحوی ساده به فرزندتان این موضوع را در میان بذارید که بر روی روحیه او موثر نباشید . و با بیان ساده این موضوع کودک می تواند به راحتی این مشکل را درک کند .
چطور از بروز سندرم بیگانگی والدین پیشگیری کنیم؟
همچنین ما به این دلیل می گوییم که این کار را انجام دهید چرا که فرزندتان بتواند به راحتی درک کند این اتفاق طبیعی است و ممکن است در هر خانواده ایی رخ دهد . آنها باید بدانند که این بدترین اتفاق ممکن نمی باشد و آنها تنها ازیکدیگر جدا شده اند و شاید هنوز هم همدیگر رادوست داشته باشند .
همه اینها به فرزند کمک می کنند که پس از جدایی پدر و مادرش احساس بدی به او دست ندهد و تنها یک حس و حالت خنثی درون او ممکن است ایجاد شود . به این ترتیب به کودک آسیبی نخواهد رسید.
تنهاترین چیز ممکن برای فرزندتان پس از جدایی پدر و مادرش این است که بداند با وجود جدایی پدر و مادرش هنوز پدر و مادرش او را دوست دارند و تمام وقتشان را می خواهند با او بگذرانند .

 

منبع:نمناک

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار