ایمن‌سازی ۱۱ هزار کودک غیرایرانی در برابر فلج اطفال در هرمزگان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به پایان مرحله اول واکسیناسیون فلج اطفال در استان، گفت: در این مرحله ۱۱ هزار و ۲۴۷ کودک زیر پنج سال غیرایرانی در برابر این بیماری ایمن شدند.

به گزارش کودک پرس ، دکتر غلامعلی جاودان اظهار داشت: اجرای طرح ایمن سازی در برابر ویروس فلج اطفال در اقصی نقاط استان که شاهد ورود اتباع بیگانه از کشورهای همسایه به ویژه افغانستان و پاکستان در فصول مختلف سال به ویژه نیمه دوم سال می باشد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی افزود: در مجموع در مدت اجرای مرحله اول این طرح (پنجم تا هشتم اسفندماه) ۲۱۷ هزار و ۷۸۲ کودک زیر ۵ سال در سطح استان در برابر بیماری فلج اطفال واکسینه شدند.
جاودان تصریح کرد: پیش از اجرای این طرح پیش بینی می شد که ۲۱۰ هزار کودک در سطح استان هرمزگان قطره فلج اطفال دریافت کنند که در پایان اجرای آن، این شمار به بیش از ۲۱۷ هزار کودک رسید.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح با مشارکت یک هزار و ۷۵۰ گروه ۲نفره انجام شد، خاطرنشان کرد: مرحله دوم طرح واکسناسیون فلج اطفال هم ۱۸ تا ۲۱ فروردین ۹۷ در استان اجرا می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی در چهل و یکمین اجلاس خود در ژنو ریشه کنی بیماری فلج اطفال را به تصویب رساند و تمام کشورها را موظف کرد تا سال ۲۰۰۰ این ویروس را ریشه کن نمایند.
این مصوبه موجب شد در سال ۲۰۰۱ فقط در سه کشور افغانستان و پاکستان و نیجریه این بیماری را گزارش دهند و در ۱۲۵ کشور این بیماری به طور کامل حذف شد.
در حال حاضر بیماری در سه کشور پاکستان، افغانستان و نیجریه بومی است و در سال ۲۰۱۳ افزون بر کشورهای یاد شده در کشورهای سومالی، اتیوپی، کامرون، کنیا و سوریه نیز گزارش شده است.

از سال ۲۰۰۱ موارد قطعی فلج اطفال در ایران مشاهده نشده ولی به دلیل اینکه ایران در مجاورت ۲ کشور با شیوع بالای موارد فلج اطفال (افغانستان و پاکستان) قرار دارد و به علت تردد مهاجران و اتباع این کشورها ،عملیات ایمن سازی در ۴۰ شهرستان مرزی و پرخطر کشور هر ساله اجرا می شود.

ایران به عنوان یکی از ۲۷ کشور منطقه، درخشان ترین کارنامه در زمینه فلج اطفال را دارد که مطمئنا ریشه کنی جامعه هدف از این بیماری، به عنوان یکی از برگه های زرین وزارت بهداشت و درمان در نظام جمهوری اسلامی شمرده می شود.

 

 

 

منبع: ایرنا