مدارس سیستان و بلوچستان میزبان تحصیل پنج هزار دانش آموز افغان

علی اصغر میرشکاری معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از آمار تحصیل پنج هزار کودک و نوجوان افغان در مدارس این استان خبر داد و آن را نشان دهنده توجه ویژه جمهوری اسلامی ایران به رشد فرهنگی و علمی فرزندان کشور دوست و همسایه «افغانستان» دانست.

به گزارش کودک پرس ، علی اصغر میرشکاری در آیین تکریم و نکوداشت ۲ هزار و ۵۰۰ دانش آموز محصل افغانستان در زاهدان اظهار داشت: ملت بزرگ ایران همواره در تمام سختی ها و مشکلات همراه و یاری دهنده مردم ستم دیده کشور دوست و همسایه افغانستان بوده است.

وی ادامه داد: از حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مهاجر افغان ساکن در ایران ۴۵۰ هزار نفر دانش آموز و ۱۸ هزار نفر دانشجو هستند که در ایران تحصیل می کنند.
وی بیان کرد: چنانچه آب آشامیدنی و بهداشتی مصرفی توسط این تعداد مهاجر را محاسبه کنیم به مراتب بیشتر از حقابه ایران از رودخانه هیرمند است.

معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک ۱۵۰ شرکت از تجار افغانستان به صورت رسمی و قانونی در منطقه آزاد چابهار فعالیت می کنند.
وی افزود: علاوه بر ۶۰۰ نفر از اتباع افغان که در شرکت های یادشده در چابهار مشغول فعالیتند، افزون بر ۱۰۰ نفر دیگر نیز با استفاده از ویزا از طریق اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سراسر این استان مشغول کار هستند.
میرشکاری بیان کرد: همچنین روزانه ۵۰ تا ۷۰ دستگاه کامیون در مسیر چابهار – میلک به مقصد افغانستان تردد دارند که این آمار نشان از روابط تنگاتنگ و دوستانه بین ۲ کشور است.

وی ادامه داد: نگاه جمهوری اسلامی ایران به مردم کشور افغانستان انسانی، الهی و اعتقادی است.
وی با اشاره به ظرفیت های سیستان و بلوچستان برای فعالان اقتصادی افغانستان گفت: این استان با دارا بودن قابلیت های فراوان فرصتی گرانبها برای سرمایه گذاری افغان ها و شاهراه امن و ارزان اقتصادی برای دسترسی کشور افغانستان به آب های اقیانوسی و بازارهای بزرگ کشورهای حوزه اقیانوس هند است.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: مردم ایران و افغانستان با درهم آمیختگی فرهنگی دارای مشترکات زیادی هستند که می توان از آن به بهترین نحو برای افزایش مبادلات اقتصادی و اجتماعی بهره گرفت.

وی تصریح کرد: علاوه بر بندر اقیانوسی چابهار در صورت تصویب منطقه آزاد سیستان فرصت های بسیار خوبی برای افزایش مبادلات اقتصادی بین ۲ کشور دوست و همسایه ایران و افغانستان فراهم می شود.
میرشکاری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به معضل کشت و قاچاق موادمخدر در افغانستان گفت: ۲۳۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی افغانستان به کشت مواد مخدر اختصاص دارد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در راه مبارزه با مواد مخدر بهای سنگینی پرداخت کرده به طوری که تنها استان سیستان و بلوچستان تاکنون ۲ هزار شهید در این راه تقدیم کرده است.

وی افزود: کشت مواد مخدر در افغانستان به عنوان اقدام خلاف انسانی و اخلاقی کار استکبار جهانی است.

مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب هیچ مانعی برای ادامه تحصیل کودکان افغانستانی در مدارس ایران از جمله این استان وجود ندارد.
علیرضا نخعی افزود: در مدارس این استان هیچ تفاوت آموزشی بین کودکان افغانستان با دانش آموزان استان وجود ندارد.
وی سطح هوش و یادگیری کودکان افغانستان را بسیار مطلوب ارزیابی و ابراز امیدواری کرد این کودکان در آینده نزدیک در سرنوشت کشور خود به عنوان مسئول و مدیر تاثیر گذار باشند.
وی گفت: هم اینک پنج هزار کودک افغان در مدارس سیستان و بلوچستان مشغول تحصیل اند که ۲ هزار و ۴۵۰ نفر آنان در زاهدان مرکز این استان تحصیل می کنند.

به گزارش ایرنا استان سیستان و بلوچستان افزون بر ۱۱۰۰ کیلومتر مرز زمینی با کشورهای افغانستان و پاکستان و بیش از ۳۱۰ کیلومتر مرز آبی در دریای عمان دارد.
جمهوری اسلامی ایران از طریق استان سیستان و بلوچستان حدود ۳۰۰ کیلومتر با کشور محصور در خشکی افغانستان هم مرز بوده و دین، تاریخ، مفاخر‌، تقویم‌، هنر و ادبیات مشترک و روشن ‌تر از همه‌ زبان و خط بخشی از جلوه‌های مشترک و یگانگی فرهنگی میان ۲ کشور است‌.

آیین تکریم و نکوداشت ۲ هزار و ۵۰۰ دانش آموز کشور افغانستان با عنوان چشم های مهربان امروز شنبه با حضور معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستاتن، مسئول امور مهاجرین کنسولگری افغانستان در زاهدان و جمعی از مسئولان استانی در سرسرای ورزشی شهید پورمقدم زاهدان برگزار شد.