نرم افزار «قاری کوچولو»

سه تن از جوانان خراسان جنوبی با دغدغه دینی نرم‌افزار قرآنی ویژه کودکان به نام قاری کوچولو را طراحی کردند که برای ارتفاء آن نیازمند حمایت هستند.

به گزارش کودک پرس , بارها سخن از ضرورت توجه به فضای مجازی و استفاده از این فضا و همچنین بازی‌های رایانه‌ای در آموزش مبانی دینی به کودکان و نوجوانان زده شده است. خیلی‌ها هم در این وادی گام برداشته‌اند و کارهای بسیار خوبی صورت گرفته اما اکنون باید بررسی کرد که چقدر از افراد فعال در این حیطه حمایت می‌شود.

چند تن از جوانان خراسان جنوبی اقدام به تولید نرم افزار قرآنی ویژه کودکان کرده‌اند که برای سنین ۴ تا ۹ سال بسیار جذاب و البته آموزنده است. پای صحبت این جوانان نشستیم و از آنان درباره کار باارزشی که انجام دادند پرسیدیم و اینکه چه حمایت‌هایی از آنان شده است.

منیره اکبری، یکی از طراحان نرم افزار قرآن ویژه کودکان در این زمینه گفت: نرم افزاری که تهیه کردیم، قرائت جزء سی در محیطی ویژه کودکان با چند بازی مرتبط با آن است که تلاش کرده‌ایم برای کودک جذاب باشد و نام نرم افزار را نیز قاری کوچولو گذاشتیم.

جای نرم افزار قرآن ویژه کودکان در فضای مجازی خالی است

وی اظهار کرد: پس از یک سال و نیم از تأسیس شرکتمان تصمیم گرفتیم یک کار معنوی که محتوایی ویژه کودکان داشته باشد را انجام بدهیم چون با توجه به بررسی‌هایی که کردیم و بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان جای وجود چنین نرم افزاری در فضای مجازی خالی بود.

این کارشناس نرم افزار بیان کرد: محیط‌های دیگر نرم افزارهای قرآنی کودکانه نیست و از این منظر ممکن است برای کودکان جذابیت خاصی نداشته باشد و از این جهت با همکاری دو تن از دوستان این نرم افزار را تهیه کردیم که برای کودکان ۴ تا ۹ سال مناسب است.

اکبری ادامه داد: این نرم افزار به واسطه اینکه امکان تکرار قرائت را دارد برای حفظ هم مناسب است و کسانی که تمایل دارند کودکشان جزء ۳۰ قرآن را حفظ کند، نیز می‌توانند از این نرم افزار برای آموزش فرزندشان استفاده کنند.

وی افزود: چون آموزش قرآن و فعالیت‌های قرآنی را به ویژه برای کودک سخت کرده‌ایم، والدین با این تصور تمایل ندارند کودکشان به سمت فعالیت‌های قرآنی برود و قرآن در برنامه‌های آموزشی فرزندشان اولویت ندارد و به سمت نرم افزارهای قرآنی نمی‌روند.

برای تولید نرم افزار ۵ میلیون تومان هزینه کردیم

طراح نرم افزار قرآنی ویژه کودکان گفت: ما برای تولید این نرم افزار حدود ۵ میلیون تومان هزینه کردیم، اما برای ارتقاء آن و افزودن بازی‌های آموزشی بیشتر برای کودک در این نرم افزار نیازمند حمایت مالی هستیم که در این زمینه با مشکلاتی رو به رو شدیم.

اکبری اظهار کرد: برای جذب حمایت، به نهادهایی چون سازمان تبلیغات اسلامی مراجعه کردیم که گفتند ما نرم افزار شما را معرفی می‌کنیم ولی در زمینه حمایت مالی محدودیت داریم، برای کلاس قرآن می‌توانیم بودجه اختصاص دهیم ولی برای نرم افزار قرآنی این امکان وجود ندارد.

وی بیان کرد: به فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مراجعه کردیم که به معاونت قرآن و عترت وزارت نامه نوشتند و منتظریم پاسخ دفتر قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد را دراین خصوص که حمایت مالی صورت می‌گیرد یا خیر را جویا شویم.

برای ارتقاء نرم افزار نیازمند گرافیست ماهر هستیم

منیره مقری، دیگر طراح نرم افزار قرآنی کودکان نیز اظهار کرد: ما برای ارتقاء نرم افزار نیاز به کارشناس قرآنی، روانشناس و گرافیست توانمند داریم که همه این‌ها نیازمند هزینه بسیار زیادی است و جا دارد که از فعالان قرآنی در فضای مجازی حمایت شود.

وی اظهار کرد: پارک علم و فناوری نیز وام در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد اما نکته قابل تأمل این است که بازپرداخت این وام‌ها نیازمند این است که نرم افزار فروش خوبی داشته باشد تا بتوانیم از عهده آن برآییم و وام به تنهایی نیز گره‌گشایی نمی‌کند.

این طراح نرم افزار قرآنی ادامه داد: به مؤسسات قرآنی، مهدهای قرآنی وبسیاری از ارگان‌های مرتبط دیگر مراجعه کرده‌ایم، مربیان مهدها استقبال می‌کنند اما مشکل این است که والدین در این زمینه دغدغه ندارند.

منبع:خبرگزاری ایکنا