۳۵ درصد اعضای کتابخانه‌های فارس کودک و نوجوان هستند

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس گفت: درحال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار نفر عضو فعال کتابخانه‌های استان هستند که از این تعداد ۳۵ درصد کودک و نوجوان می‌باشند.

به گزارش کودک پرس ، “روح الله منوچهری” گفت: در کتابخانه های عمومی فارس به طور میانگین در ماه حدود ۱۰۰ هزار جلد کتاب به اعضا امانت داده می شود که کتابهای کودک و نوجوان ، ادبیات و روان شناسی بیشترین مخاطب را دارند.

وی اظهارداشت: هم اکنون حدود ۲/۵ میلیون نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی استان برای استفاده عموم وجود دارد که با برنامه ریزی صورت گرفته به دنبال کیفی سازی و افزایش این میزان هستیم زیرا براساس استانداردها به ازای هر نفر عضو باید ۴ جلد کتاب در کتابخانه ها وجود داشته باشد که اکنون این تعداد وجود ندارد.
وی در ادامه به تعداد کتابخانه های استان اشاره کرد و افزود: درحال حاضر ۲۲۴ کتابخانه عمومی تحت نظارت اداره کل کتابخانه ها در استان در حال فعالیت هستند که با برنامه هایی همچون شاهنامه خوانی، قصه خوانی و برگزاری کارگاه های آموزشی در کتابخانه ها، به دنبال جذب بیشتر مردم به این اماکن و گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه می باشیم.
منوچهری ادامه داد: همه دستگاه ها و نهادهای فرهنگی باید کمک کنند تا فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه نهادینه شود زیرا جامعه کتابخوان، جامعه ای فرهنگی بوده و مردم هنجارها را رعایت می کنند.
وی کمبود فضای کتابخانه ای را یکی از مشکلات استان دانست و گفت: براساس استانداردهای موجود، به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت باید ۸ متر فضای کتابخانه ای وجود داشته باشد که در شرایط کنونی از این میزان فاصله داریم و وضعیت ما مطلوب نیست که در تلاش هستیم با تشویق خیرین به کتابخانه سازی، بتوانیم تعداد کتابخانه های استان را افزایش دهیم.
او به راه اندازی انجمن خیرین کتابخانه ساز استان از سال ۹۱ اشاره کرد و بیان داشت: جلسات این انجمن به طور مداوم درحال برگزاری است و خیرین استان برای ساخت فضاهای کتابخانه ای اعلام آمادگی کرده اند.
وی تصریح کرد: با رایزنی های صورت گرفته درحال پیگیری هستیم تا بتوانیم با جذب اعتبارات بیشتر، پروژه های زخمی و نیمه تمام را به اتمام رسانده و وارد چرخه خدمات رسانی به مردم نماییم البته باید به این نکته اشاره کنم که ساخت کتابخانه با ما نیست و فقط بهره برداری از کتابخانه وظیفه ما می باشد.
منبع: شما نیوز