طرح سنجش بینایی کودکان تا 15 آذر ماه تمدید شد

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی زنجای با بیان اینکه اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم کودکان تا پایان آبان ماه سال جاری بود، گفت: به منظور گسترش پوشش جامعه هدف طرح سنجش بینایی کودکان تا 15 آذرتمدید شد.

گلنسا آقامحمدی اظهار کرد: بیست و یکمین سال طرح غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم کودکان ۳تا ۶ سال با رویکرد پیشگیری از بروز معلولیت نابینایی  و کم بینایی تا ۱۵ اذر ماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

 وی با بیان اینکه یکی از راهبردهای سازمان بهزیستی پیشگیری از وقوع معلولیتها است، افزود:از عوامل شایع در تنبلی چشم می توان به اختلالات ژنتیکی مادرزادی،عیوب انکساری و انحراف چشم اشاره داشت که در صورت تشخیص به موقع می توان از بروز نابینایی در فرد جلوگیری کرد.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه سال گذشته ۲ هزار و ۸۰۷ کودک مشکوک به عارضه های چشم  به مراکز درمانی ارجاع داده شده اند، تصریح کرد: از این تعداد ۲۷۴ نفر مبتلا به تنبلی چشم، ۶۸۰ نفر دارای عیوب انکساری و ۲۴ نفر نیز مبتلا به سایر بیماری های چشمی تشخیص داده شدند.

 آقا محمدی با تأکید بر اینکه اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم کودکان تا پایان آبان ماه سال جاری بود که به منظور گسترش پوشش جامعه هدف تا ۱۵ آذرتمدید شد.

 وی با بیان اینکه تا کنون نزدیک به ۷۰درصد از کودکان  تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند، افزود: ۳۵۵ پایگاه دائمی ؛ غیر دائمی ثابت و سیار در سطح استان مستقر هستند و والدین می توانند برای معاینه چشم کودکان خود با در دست داشتن شناسنامه به پایگاه های غربالگری تنبلی چشم در شهرستان محل سکونت خود مراجعه فرمایند.

منبع:خبرگزاری عصر زنجان