تخریب ۱۶۰۰ مدرسه در ۱۰۰۰ روز جنگ عربستان علیه یمن

جنگ عربستان علیه یمن منجر به تخریب ۱۶۰۰ مدرسه و محرومیت بیش از یک میلیون دانش‌آموز یمنی شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل کودک پرس، سازمان‌های بین‌المللی اوضاع آموزشی در یمن را به دلیل جنگ علیه این کشور فاجعه بار توصیف می‌کنند.

شبکه الجزیره قطر در گزارش تلویزیونی به اوضاع بد بخش آموزشی یمن از آغاز حملات ائتلاف متجاوز عربستان به این کشور پرداخت.

براساس این گزارش، نزدیک به ۱٫۴۰۰ مدرسه در یمن بر اثر این جنگ تخریب شده است.

مؤسسه بین‌المللی «آکسفام» که در زمینه آموزش و پرورش و امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی فعالیت می‌کند، تعداد مدارس تخریب شده را ۱٫۶۰۰ مدرسه اعلام کرده است.

 

جنگ عربستان علیه یمن، منجر به محروم شدن بیش از ۱٫۴۰۰٫۰۰۰ دانش‌آموز یمنی شده است.

از سوی دیگر، بیش از ۷۰ درصد معلمان یمنی چه آن‌هایی که در مناطق تحت کنترل نیروهای انصارالله و چه معلمانی که در مناطق تحت سیطره دولت مستعفی و ائتلاف عربستان هستند، در طول یک سال گذشته موفق به دریافت حقوق ماهیانه خود نشده‌اند.

براساس این گزارش، بسیاری از خانواده‌های یمنی به دلیل نگرانی از حمله به مدارس، از رفتن فرزندان خود به مدرسه جلوگیری می‌کنند.

 

در برخی مناطق یمن، مدارس به مکانی برای آوارگان، نیروهای نظامی و انبار سلاح و مهمات تبدیل شده است.

ائتلاف عربستان سعودی از ابتدای سال ۹۴ به بهانه بازگرداندن آنچه «ریاض» آن را «دولت قانونی» می‌داند، علیه یمن اعلان جنگ کرد که هدف از آن، سرکوب انقلاب مردم این کشور بود.

طی این مدت، عربستان با حمایت غرب و آمریکا شدیدترین حملات هوایی علیه نیروهای یمنی انجام داده و هزاران نفر کشته و زخمی شده‌اند.

 

علاوه بر این، محاصره یمن از دریا، خشکی و آسمان، منجر به وقوع قحطی و شیوع بیماری‌های واگیری مثل وبا در صنعاء، پایتخت این کشور شده است.